08 01 2018

Wojewoda zmienił nazwy milanowskich ulic

08.01.2018, godz.: 13:00
Wojewoda zmienił nazwy milanowskich ulic
fot. mazowieckie.pl

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał zarządzenia w sprawie zmiany nazw dwóch milanowskich ulic. Tym samym dotychczasowa ul. Fiderkiewicza ma za patrona Zbigniewa Herberta, natomiast ul. 9 Maja przemianowano na ul. 8 maja 1945 r.

To pokłosie postępowania wszczętego jeszcze w październiku ubiegłego roku, a wynikającego wprost wprost z obowiązującej od kwietnia 2016 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników.

Trzeba jednak dodać, nowe nazwy ulic nie pokrywają się z przedstawionymi wojewodzie propozycjami mieszkańców i stowarzyszeń Milanówka. Ci bowiem sugerowali niedokonywanie zmiany w przypadku ul. Fiderkiewicza, z kolei nazwę ul. 9 Maja zaproponowali zmienić na „8 Maja”.

Jakie zmainy formalne dla mieszkańców pociągną za sobą te modyfikacje? Ustawa dekomunizacyjna stanowi, że pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat”, a „Zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie wpływa na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.”

– Po rozmowach z przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Grodzisku Mazowieckim ustalono, że aby nie angażować indywidualnie wszystkich właścicieli, bądź wieczystych użytkowników nieruchomości do składania wniosków do Starosty Grodziskiego i Sądu Rejonowego w Grodzisku zmiana danych w ewidencji gruntów nastąpi na skutek zawiadomienia wykonanego przez Panią Burmistrz do Starosty Grodziskiego. Dokonując zmiany w ewidencji gruntów Starosta Grodziski zawiadomi Sąd Rejonowy w Grodzisku w celu dokonania odpowiednich zmian w księgach wieczystych. Na indywidualny wniosek zainteresowanych będą dokonywane zmiany danych adresowych w dokumentach takich jak Prawo jazdy, czy dowód rejestracyjny pojazdu. Wzory wniosków są dostępne w Starostwie Powiatowym w Grodzisku. Dla ułatwienia mieszkańców wzory wniosków dostarczymy wszystkim zainteresowanym – poinformował milanowski magistrat.

Dodatkowych informacji udziela Piotr Sobrucki tel. 22/758 30 61 wew. 243; piotr.sobucki@milanowek.pl

4

Dodaj Komentarz

 • Jerzy

  To dopiero głupota ido tego :dobra zmiana:

 • adamos

  kompletnie tego nie rozumiem, moj tata ma 85 lat i od zawsze pamiętam że jezdziliśmy do kolegi na Fiderkiewicza- po co to zmieniać ? co sie komuś usr…. z jakąś dekomunizacją- kto z młodych wie kto to Fiderkiewicz:) hmmm większośc traktuje to jak poprostu nazwę ulicy, to samo co w grodzisku z Przodowników Pracy- żeby nie ci przodownicy to mieli byśmy guwno nie domu ulice bloki. Rozumieł bym zmiane ulicy z Hitlera czy Stalina. Obiecanki Benia że nikt nie poniesie kosztów a proszę spytac ludzi z Przodowników Pracy jak byłe w rzeczywistości

 • Mieszkaniec Powiatu

  Obłuda pisowska nie zna granic. Panie Wojewodo w jakich czasach zdobywał Pan tytuły naukowe? W jakich czasach doktorat robił wasz guru Lech Kaczyński ? Nie wspomnę jaki był temat jego pracy….Dlaczego teraz chcecie nazywać place i ulice jego imieniem? Wasza władza jak każda inna kiedyś przeminie i mam nadzieje że ustawy które forsujecie nocami w salach kolumnowych, obrócą się przeciwko wam. Żyję tą nadzieją fałszywe ryje…

 • D.J. Mac.

  Dodałbym, że propozycji „mieszkańców i stowarzyszeń Milanówka” było więcej. Ja w piśmie do wojewody proponowałem „ul. Henryki i Stanisława Witaczków”, oraz „ul. abp. Szlagowskiego”. To osoby którym Milanówek wiele zawdzięcza, jeśli nie powiedzieć że dzięki którym jest tym, czym jest.

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi