reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

01

06 2017

Wirtualna podróż w czasie po Grodzisku. Trójwymiarowa wystawa w Parku Skarbków


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Wirtualna podróż w czasie po Grodzisku. Trójwymiarowa wystawa w Parku Skarbków - Grodzisk News



REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

W niedzielę 11 czerwca o godzinie 12.30 odbędzie się wernisaż wystawy ?Grodzisk w fotoplastykonie?. Wybrane we współpracy z Willą Radogoszcz przedwojenne zdjęcia Grodziska i jego mieszkańców zostały częściowo przerobione w technologii trójwymiarowej i zostaną zaprojektowane w fotoplastykonie zainstalowanym w Parku Skarbków.

Magia stereoskopu, czyli jak to działa
W 1866 r. Alois Polanecky zbudował maszynę, w którą wbudował 25 stereoskopów. Z tym ?Salonem Stereoskopowym?, który stał się absolutnym hitem, występował na jarmarkach. Tak powstał fotoplastykon, dzięki któremu magia wspólnego oglądania zdjęć stała się ogólnie dostępna. Pragniemy przywrócić blask temu magicznemu urządzeniu
i zaprosić mieszkańców Grodziska do podglądania historii miasta przez ?dziurkę od klucza?, czyli okulary stereoskopowe.

Fotografia stereoskopowa to technika polegająca na wykonaniu dwóch zdjęć obiektu z różnych punktów widzenia. Widz obserwuje zdjęcia patrząc prawym okiem na fotografię wykonaną z prawego punktu widzenia i lewym okiem ? z przeciwnego punktu. Daje to wrażenie trójwymiarowości przestrzeni, w której znajdują się przedmioty i osoby. Naturalność, właściwość takiej techniki osiąga się przez wyrównanie kątów widzenia i odstępów optycznych.

25 archiwalnych zdjęć Grodziska zostało przerobionych przez Fundację Koncept Kultura na pary stereoskopowe i zostanie wyeksponowanych w specjalnie wykonanym fotoplastykonie.

? Do oglądania fotografii stereoskopowych, które nazywamy stereoparami, wykorzystywano niegdyś rodzaj okularów złożony z dwóch lekko powiększających i ułożonych obok siebie soczewek dających efekt przestrzennego widzenia obiektu ? tak zwanego stereoskopu. Wykonując projekt fotoplastykonu, jego autor - Zygmunt Fit, starał się połączyć tradycję z nowoczesnością, dlatego stworzone przez niego urządzenie wykorzystuje nieco odmienną od oryginalnej formę prezentacji samych zdjęć. W nowoczesnej wersji wykorzystane są multimedia jako nośniki obrazu, a dzięki zastosowaniu systemu luster, postrzeganie trójwymiarowości jest jeszcze głębsze ? opowiadają organizatorzy wystawy.

Grodzisk, jakiego nie znamy
Co zobaczymy na wystawie? ? Zaprezentowanych zostanie 25 par stereoskopowych (trójwymiarowych zdjęć). Widzowie będą mogli pospacerować po ulicy Błońskiej w 1912 roku (dziś 11 Listopada), obejrzą zdjęcie Kaplicy pw. Św. Krzyża wykonane w latach 20-tych XX wieku i poznają jej historię (zapewne niewiele osób wie, że została wystawiona w 1713 r. jako votum dziękczynne po ustaniu epidemii cholery).

Spotkają ówczesnych mieszkańców Grodziska, spędzą popołudnie przy kartach w roku 1920 na podwórku jednego z domów letniskowych na terenie wsi Jordanowice wraz z członkami zacnych grodziskich rodzin: Andruszkiewiczów, Bolejków, Elwartów i Radgowskich. Odwiedzą strażaków z Przemysłowej Straży Pożarnej w II połowie lat 30-tych XX wieku na podwórku Zakładów Chemicznych ?Grodzisk?. Podejrzą grodziskie dzieci podczas zabaw w szkolnej świetlicy w roku 1932.

Zachęcamy Państwa do odwiedzenia wystawy, rozpoznawania miejsc ze zdjęć udostępnionych na niej i porównania z ich dzisiejszym wyglądem. Poznawanie historii w tak atrakcyjnej formie na pewno spodoba się wszystkim bez względu na wiek.

Fundacja składa serdeczne podziękowania Panu Jackowi Jarkowskiemu, którego wsparcie umożliwiło zbudowanie fotoplastykonu.

Wystawa będzie dostępna do 7 lipca.





💬︎   dodaj komentarz








📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.