01 12 2017

Wild: Trudno wskazać lepszą lokalizację niż Baranów

01.12.2017, godz.: 12:12
Wild: Trudno wskazać lepszą lokalizację niż Baranów
Fot. Pixabay

Mikołaj Wild, pełnomocnik ds. rządu podał alternatywną lokalizację dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mogły to być tereny w rejonie Grójca, ale jak sam podkreślił trudno wskazać równie atrakcyjne miejsce dla tej inwestycji niż gmina Baranów.

W środę 29 listopada przedstawiciele samorządów, które mają sąsiadować z CPK spotkali się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z osobami odpowiadającymi za Centralny Port Komunikacyjny o czym poinformował portal tvn24bis.pl.

Na spotkaniu Mikołaj Wild poinformował, że zgodnie z przepisami, rząd musi przedstawić przynajmniej dwie lokalizacje inwestycji. Co ciekawe w samym Baranowie bran są pod uwagę dwa nienachodzące się na siebie miejsca, ale nie wiadomo czy zostaną one uwzględnione jako alternatywa. Dlatego też ludzie odpowiedzialni za CPK muszą wskazać lokalizację alternatywną, tylko jak podkreślił Wild, będzie to bardzo trudne. Według niego trudno wskazać bardziej atrakcyjny teren od Baranowa, ze względu na połączenie z linią kolejową. Lokalizację, która spinałaby wszystkie trasy południkowe oraz równoleżnikowe i, z którego w każdym kierunku można polecieć. Warunkiem jest też położenie – około 50 km od Warszawy.

Zgodnie z analizą jako alternatywna lokalizacja mogłyby zostać wskazane tereny w rejonie Grójca, ale jak powiedział Wild podczas spotkania z samorządowcami „z perspektywy kolejowej, trudno jest uznać ją za alternatywę rzeczywistą”.

Wygląda więc na to, że sprawa lokalizacji portu „Solidarność” w Baranowie jest już przesądzona.

CPK ma powstać na ok. 3000 ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i   kolejową ma kosztować ok. 30-35 mld zł. Do końca 2019   r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli powinien być otwarty w 2027 r.”

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi