26 10 2018

Wild: Niebawem ruszy proces rozpoznawania potrzeb mieszkańców z obszaru CPK

26.10.2018, godz.: 09:38
Wild: Niebawem ruszy proces rozpoznawania potrzeb mieszkańców z obszaru CPK
Fot. Pixabay

Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego odpowiedział na stanowisko Rady Gminy Baranów, która sprzeciwia się wybranej lokalizacji portu. W specjalnym piśmie poinformował m.in. o tym, że w najbliższym czasie mieszkańcy będą mogli wskazać jakie są ich oczekiwania wobec procesu przejmowania nieruchomości pod port.

31 sierpnia 2018 r. baranowska rada wydała stanowisko „W sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i Infrastruktury Towarzyszącej na terenie gminy Baranów”. W nim radni przede wszystkim przytoczyli fakt, iż w gminnym referendum społeczeństwo gminy wypowiedziało się jednoznacznie przeciw budowie CPK w gminie Baranów. Jak napisano „oznacza to dla nich utratę majątku całego życia, a często utratę dorobku wielu pokoleń”. Ponadto kulturalne, religijne i społeczne osiągnięcia obecnych mieszkańców zostaną bezpowrotnie zaprzepaszczone. W piśmie tym rada podkreśliła także, że ustawa o CPK nie przewiduje żadnej pomocy dla wysiedlanych mieszkańców w adaptacji w nowych warunkach, pokrycia kosztów przeprowadzek, czy niezbędnych remontów domów do których przeprowadzą się wysiedlani mieszkańcy. Ponadto napisano, że budowa CPK zniszczy 7 tys. hektarów gruntów dobrej i bardzo dobrej klasy bonitacyjnej, oznacza koniec działalności gospodarczej dla wielu przedsiębiorców, a także znacząco zredukuje dochody gminy, gdyż w czasie budowy gmina nie będzie otrzymywać pieniędzy z podatków od nieruchomości zajętych pod budowę. Pełną treść stanowiska można przeczytać tutaj.

Do stanowiska Rady Gminy Baranów odniósł się Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK. w oficjalnym piśmie do wójta gminy Baranów. Na wstępie Wild zaznaczył, że ze zrozumieniem należy przyjąć obawy mieszkańców związanych z uciążliwościami jakie będzie generowało potencjalne wywłaszczenie, ale zaraz przypomina jakimi przesłankami kierował się rząd wybierając tę lokalizację pod budowę CPK. Podkreślił, że lokalizacja ta była poparta szeregiem analiz, która pozwoliła na przygotowanie koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji. Ta z kolei przedstawia wiele argumentów ekonomicznych, technicznych, komunikacyjnych i środowiskowych przemawiających za lokalizacją CPK w okolicach gminy Baranów. W piśmie zaznaczono, że kierunkiem analitycznym było nie tylko ustalenie optymalnej lokalizacji CPK, ale też takie usytuowanie portu, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać istniejący potencjał rozbudowy sieci kolejowej jako kręgosłupa komunikacyjnego kraju.

W piśmie tym Wild napisał również, że o wyborze lokalizacji przesądziły założenia ekonomiczno-funkcjonalne, będące efektem analizy najnowszych trendów rynku lotniczego i projekcji jego rozwoju w okresie przewidywanego funkcjonowania CPK. Podkreślił, że CPK powinien mieć zabezpieczony teren i ogólną wizję rozwoju do obsługi nawet 120 mln pasażerów rocznie. Taka wizja uniemożliwia umiejscowienie CPK na terenie istniejących lotnisk, które znajdują się w silnie zurbanizowanych miejscach.

Wild odniósł się również do sprawy wywłaszczeń. Zaznaczył, że „wywłaszczenie nieruchomości na cele publiczne stanowi normalny element procesów inwestycyjno-budowlanych, uznany za dopuszczalny środek ingerencji w prawo własności” i że regulują to odpowiednie przepisy, a ustawa o CPK nie wprowadza żadnych nowych zasad wywłaszczenia w Polsce. Ta jedynie przenosi ze specustaw inwestycyjnych regulacje dotyczące integracji decyzji administracyjnych, czego efektem jest rozdzielenie decyzji wywłaszczającej od decyzji przyznającej odszkodowanie. „Jako rekompensatę za to ustalenie proponuje jednocześnie podniesienie wartości odszkodowania – o 5 proc. w przypadku szybkiego wydania nieruchomości, o 10 tys. zł za każdy opuszczony lokal mieszkalny. Są to dopuszczalne środku różnicowania sytuacji prawnej osób wywłaszczanych, powiązane z przyspieszonym trybem wywłaszczenia nieruchomości”. Wild przypomina też o tzw. zasadach korzyści.

W piśmie tym poinformowano, że niebawem rozpocznie się proces „szczegółowego rozpoznawania potrzeb mieszkańców i przedsiębiorców z obszaru przyszłej lokalizacji CPK”. Mieszkańcy będą mogli wskazać jakie są ich oczekiwania wobec procesu przejmowania nieruchomości, co ma stanowić podstawę do planowania dalszych działań, które mają się cechować indywidualnym podejściem do problemów każdego z właścicieli przejmowanych nieruchomości.

Pełną treść pisma od Mikołaja Wilda, przesłanego do gminy Baranów jest dostępna tutaj.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi