reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

12

08 2016

Wielkoformatowy mural powstanie w Milanówku


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Wielkoformatowy mural powstanie w Milanówku - Grodzisk News


W Milanówku ruszył konkurs na projekt wielkoformatowego muralu, który ozdobi ścianę budynku przy ul. Piłsudskiego 30. Praca będzie nawiązywać do miejsca bardzo ważnego w historii miasta ogrodu, a mianowicie do Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej (na zdjęciu), która słynęła niegdyś w całej Polsce i nie tylko z produkcji jedwabiu.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Historia tegoż miejsca się 1924 roku, kiedy to stację założyło rodzeństwo Henryk i Stanisława Witaczkowie. Początkowo było to przedsiębiorstwo o charakterze badawczym. Zajmowało się wytwarzaniem jedwabiu, nauką hodowli jedwabników i sadzenia drzew morwowych. Witaczkowie prowadzili kursy dla hodowców, wydawali podręczniki, przygotowywali odczyty i konkursy. Stacja Jedwabnicza prowadziła również wysyłkę sadzonek morw dla hodowców w całym kraju oraz skup kokonów. Na drewnianych krosnach wytwarzano jedwab, wykorzystywany do szycia odzieży oraz spadochronów dla lotnictwa.

W latach 30. jedwab z Milanówka cieszył się dużą renomą. W eleganckich sklepach Warszawy można było nabyć tkaniny sukienkowe, koszulowe, bieliźniane, atłasy, tafty, szale i szaliki, żakardowe krawaty, apaszki i chusteczki do butonierki z ?Milanówka?. Ze Stacją Jedwabniczą współpracowała akademia sztuk pięknych, projektując wzory tkanin o wysokich walorach.

W czasie wojny Stacja Jedwabnicza działała pod zarządem komisarycznym, przestawiając pracę na włókno z wiskozy. Stacja Jedwabnicza stała się azylem dla wielu ludzi, chroniąc ich przed wywiezieniem na przymusowe roboty dzięki zaświadczeniom o zatrudnieniu. Na kilku warsztatach z przędzy odpadowej wytwarzano nadal jedwabne żakardy i szaliki, sprzedając je na czarnym rynku. W 1942 roku zaczęto ręcznie zdobić tkaniny jedwabne.

Witaczkowie bardzo angażowali się w działalność społeczną, goszcząc wielu uchodźców z Warszawy, literatów (Maria Dąbrowska, Anna Kowalska, Ewa Szelburg-Zarembina, Stefan Krzywoszewski, Ferdynand Ossendowski), artystów. Sierociniec ks. Baudouina, wyrzucony z Warszawy w 1944 r., znalazł wraz z opiekunami azyl na terenie fabryki.

W okresie PRL-u Centrum przejęły władze państwowej i przekształciły je w Powstały Zakłady Jedwabiu Naturalnego "Milanówek". Dziś o historii tego miejsca przypomina Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego. Szuka ono jednak sposobów, aby jak najmocniej zagościć w świadomości współczesnych pokoleń.

Stąd m.in. pomysł stworzenia muralu. W projekcie powinny być podkreślone elementy związane z historią i tradycją Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej i jej założycieli oraz zachowana stylistyka i kolorystyka związana z miejscem. Praca musi również współgrać z kontekstem architektonicznym ściany budynku, na którym się pojawi.

Nabór zgłoszeń do konkursu potrwa do 15 września. Sam mural ma zostać wykonany na podstawie zwycięskiej pracy do 1 grudnia tego roku.





💬︎   dodaj komentarz

Bardzo dobry pomysł .Popieram.

Producent Odzieży z Milanówka
24-02-2021 21:21








📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.