17 08 2018

Wideotłumacz dla niesłyszących pasażerów Kolei Mazowieckich

17.08.2018, godz.: 15:15
Wideotłumacz dla niesłyszących pasażerów Kolei Mazowieckich
fot. Koleje Mazowieckie

Zgodnie z dyrektywą unijną Koleje Mazowieckie wprowadzają udogodnienie dla osób niesłyszących i słabo słyszących. Na wybranych stacjach pasażerowie mający taką przypadłość będą mogli skorzystać z wideotłumacza na język migowy.

Zgodnie z regulacjami Parlamentu Europejskiego przewoźnicy kolejowi mają obowiązek podnoszenia standardu podróży i likwidacji barier zarówno architektonicznych, jak i sensorycznych. Według szacunkowych danych w Polsce żyje 900 tysięcy osób niesłyszących lub słabo słyszących.

Korzystanie z komunikacji kolejowej ma tej grupie podróżnych ułatwić tzw. wiedotłumacz. Spółka KM wprowadziła to rozwiązanie w sześciu punktach kasowych. Są to: Warszawa Wschodnia, Warszawa Śródmieście – peron 1 i peron 3, Warszawa Zachodnia, Warszawa Wileńska, Warszawa Gdańska.

– Usługa, która jest dostępna w dni robocze w godzinach 8:00 – 18:00 umożliwia połączenia wideo z tłumaczem języka migowego za pośrednictwem tabletu znajdującego się w kasie. Tłumacz języka migowego pozwoli osobom głuchym swobodnie porozumieć się w kasie, a także dopytać o niezbędne dla siebie kwestie. Dzięki tej usłudze możliwa jest również obsługa zgłoszeń telefonicznych. Osoba głucha łączy się przez Internet z tłumaczem, który nawiązuje autoryzowane połączenie telefoniczne z numerem infolinii i przekazuje fonicznie treść zgłaszaną przez osobę głuchą – informują Koleje Mazowieckie. – Ponadto wskazane powyżej kasy wyposażone są w pętle indukcyjne umożliwiające osobie niedosłyszącej odbiór czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną, w którą wyposażony jest niemal każdy aparat słuchowy –

Z opcji wideotłumacza można również skorzystać na stronie internetowej www.mazowieckie.com.pl.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi