29 12 2017

W rejonie CPK powstanie metropolia?

29.12.2017, godz.: 16:10
W rejonie CPK powstanie metropolia?
Fot. Pixabay

Możliwe, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego w Stanisławowie przyczyni się do powstania nowej metropolii na terenie obecnie wiejskiej gminy Baranów – podaje portal Rynek-Lotniczy.pl.

O tym, że powstanie CPK na terenie gminy Baranów zmieni okolicę nie do poznania, to wiadomo niemal od chwili gdy światło dzienne ujrzały szczegóły dotyczące tej olbrzymiej inwestycji. Oprócz wielkiego lotniska, powstanie także sieć komunikacyjna (nowe drogi, autostradowa obwodnica Warszawy, nowe połączenie kolejowe). Ale to nie wszystko. Może także powstać właściwie nowe miasto w rejonie CPK.

Portal Rynek-Lotniczy.pl opublikował artykuł, w którym nie wyklucza się możliwości powstania nawet metropolii w rejonie Portu Solidarność. Czynnikiem, który może być punktem zapalnym do utworzenia nowego miasta jest rozmach przedsięwzięcia, bowiem na potrzeby budowy i zarządzania CPK powstanie około 100 tys. miejsc pracy. Na jego terenie będzie nie tylko całodobowy węzeł komunikacyjny, ale także restauracje, czy sklepy, różne formy usług. To wszystko będzie wymagało bardzo dużej liczby pracowników do obsługi. Możliwe że wielu z nich będzie się chciało przenieść blisko swojego miejsca zatrudnienia, znacznie zagęszczając zaludnienie gminy Baranów i samoistnie tworzyć nowe miasto.

Ponadto przy tak dużym lotnisku odprawiającym docelowo około 50 milionów pasażerów zapewne powstanie także sieć hoteli, z których będą korzystać głównie podróżni lotów opóźnionych, czy odwołanych. Pobliże takiego węzła komunikacyjnego będzie też doskonałym miejscem do organizacji spotkań międzynarodowych, więc nieopodal CPK mogą powstać centra konferencyjne czy lokale gastronomiczne. Wzrośnie również znaczenie tego miejsca dla biznesu, a nieruchomości nieopodal CPK będą znakomitym kąskiem inwestycyjnym, zapewne znajdzie się wielu chętnych, aby przy tak skomunikowanym miejscu wybudować jedną ze swoich fabryk. Z całą pewnością przy procesie budowy „nowego” Stanisławowa będzie chciała uczestniczyć w jak największym stopniu branża deweloperska.

Jako przykład miasta, które powstało tuż przy porcie komunikacyjnym autor podaje Gdynię, która w momencie rozpoczęcia budowy przystani była wioską, a dziś ma ponad 200 tys. mieszkańców.

– Tworzymy najlepiej skomunikowane miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest naturalne, że wokół takiego miejsca powstanie w sposób zaplanowany i rozsądny nowe miasto. Biznesowy i decyzyjny środek Polski przesunie się więc w kierunku aglomeracji łódzkiej, której mieszkańcy będą mieszkać i pracować w nowej, większej aglomeracji spinanej przez nowy organizm miejski – komentuje w portalu Rynek-Lotniczy.pl Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ws. CPK. – Jesteśmy w stanie w kolejnych dekadach stworzyć z Łodzi i Warszawy jedną, widoczną na mapie świata aglomerację. CPK wpłynie korzystnie na rozwój także miejscowości położonych między Warszawą a Łodzią, ponieważ istniejące potoki z linii grodziskiej i sochaczewskiej będą zbiegać się właśnie w nim – stwierdził Wild.

Niestety dla wielu mieszkańców Stanisławowa budowa CPK będzie się wiązała z wysiedleniem. Na jaką skalę, to się okaże.

Cały artykuł jest dostępny tutaj.

Dodaj Komentarz

 • adamos

  Tak – bedzie port lotniczy „solidarność” a obok metropolia „Kaczogrod”

  • Juri

   Podkowa zaś będzie niepodległa 🙂

 • klaun szyderca

  A problem skupu butelek rozwiążecie po 30 latach tzw wolności, demokracji i wolnego rynku?

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi