05 02 2018

W Milanówku usprawniają mieszkańców

05.02.2018, godz.: 14:53
W Milanówku usprawniają mieszkańców
Fot. milanowek.pl

Ośrodek Pomocy Społecznej przeprowadził pilotażowy projekt polegający na świadczeniu specjalistycznych usług opiekuńczych usprawniających w domach pacjentów. Był on kierowany do osób  z niedołężnością spowodowaną wiekiem, chorobą, czy niepełnosprawnością.

W Milanówku jak w każdym mieście mieszka wiele osób potrzebujących pomocy. Dzięki projektowi OPS-u takiej pomocy udało się udzielić 60 osobom, głównie osobom starszym, które ze względu na swoją ograniczoną sprawność nie mogły o własnych siłach pójść na rehabilitację do stacjonarnej placówki, a nawet wykonywać codziennych czynności.

Projekt trwał od sierpnia do grudnia ubiegłego roku. Jego realizacją zajęło się ośmiu pracowników socjalnych, pięciu fizjoterapeutów, pięciu logopedów i jeden lekarz specjalista rehabilitacji. Łącznie wykonano 1236 zabiegów w  zakresie specjalistycznych usług opiekuńczych usprawniających w  tym 608 usług kinezyterapii i  628 usług masażu. Łącznie wykonano 1669 zabiegów. Większości z nich zajęcia poprawiły sprawność i tym samym jakoś życia. – To zupełnie inne usługi niż te dostępne w  stacjonarnej placówce w  Milanówku. Tam zabiegi opierają się na fizykoterapii, czyli terapii z  użyciem zjawisk fizycznych, chemicznych czy substancji naturalnych – informują przedstawiciele milanowskiego OPS.

W ramach tego projektu prowadzono też zajęcia logopedyczne. Okazało się, że w mieście ogrodzie jest duże zapotrzebowanie na nie wśród dzieci z  różnymi wadami wymowy i  wśród dzieci niepełnosprawnych. Łącznie z takich zajęć skorzystało 25 najmłodszych mieszkańców Milanówka.

Najstarszy usprawniony pacjent ma 95 lat, a najmłodszy 3 lata.

To że projekt został zrealizowany nie znaczy, że nie będzie prowadzony w przyszłości. Tak naprawdę to dopiero początek. – Projekt już nazywamy lokalnym sukcesem, bo widzimy ogromy sens tych działań i  nie wolno tego zaprzepaścić – mówi pomysłodawczyni projektu, Krystyna Kott, kierownik milanowskiego OPS i dodaje: – Zamysł naszych działań jest taki, by na tyle usprawnić te osoby, aby  były one samodzielne, albo chociaż częściowo samodzielne i  mogły też uczestniczyć w  życiu społecznym. To m.in. dla nich uruchomiliśmy kolejne działania projektowe w  postaci Milanowskiej Szkoły Aktywnego Seniora, dla nich będziemy otwierać Kluby Seniora, Ośrodek Wsparcia Dziennego Senior Plus, wypożyczalnię sprzętu ortopedycznego. To, co się zadziało w  końcówce tego roku to tylko początek dobrego działania na rzecz milanowian potrzebujących szczególnej troski i  oparcia społecznego, które będzie kontynuowane w  kolejnych latach – podkreśla Krystyna Kott.

Plan jest taki, aby projekt był realizowany aż do 2021 r. I to w szerszym zakresie, bowiem OPS ubiegał się o dotację z Unii. Ich wniosek o dofinansowanie na kwotę 2,9 mln zł pozytywnie został oceniony zarówno pod względem merytorycznym, jak i formalnym, a środki na realizację projektu mają zasilać kasę OPS w okresie od lutego do lipca 2018 r.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi