13 11 2017

W Chrzanowie Dużym powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 300 kW

13.11.2017, godz.: 14:39
W Chrzanowie Dużym powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 300 kW
fot. ZWiK Grodzisk Maz.

Grodziski Zakład Wodociągów i Kanalizacji ogłosił przetarg wykonanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę farmy fotowoltaicznej.

Farma o mocy 300 kW i powierzchni ok. 0,5 ha powstanie na terenie Oczyszczalni Ścieków w Chrzanowie Dużym, na obszarze nieczynnych od 2003 roku lagun osadów ściekowych. Budowa farmy umożliwi pozyskanie energii odnawialnej, tj. energii elektrycznej pochodzącej z przekształcenia energii słonecznej w ogniwach fotowoltaicznych.

Prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Grodzisku Mazowieckim Michał Klonowski twierdzi, że budowa jest rozwiązaniem bardzo korzystnym pod względem ekologicznym. – Wytwarzanie energii elektrycznej ze słońca jest jednym z najbardziej proekologicznych sposobów pozyskiwania energii. Nie wiąże się ono ze spalaniem paliwa kopalnego, nie emituje się spalin, a co za tym idzie ogranicza emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, w szczególności dwutlenku węgla – mówi.

Według Macieja Mańskiego, dyrektora operacyjnego w ZWIK bezpośrednio odpowiedzialnego za realizację projektu, budowa farmy dodatkowo wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne oczyszczalni – Część potrzebnej energii będzie produkowana przez Oczyszczalnie w procesie kogeneracji, również metody proekologicznej, wykorzystującej do produkcji energii biogaz z fermentacji osadów ściekowych. Farma fotowoltaiczna będzie dopełnieniem tego procesy tak, aby w szczytowych możliwościach wytwarzania energii przez instalację fotowoltaiczną zapewnić oczyszczalni pełną niezależność energetyczną – zaznacza Mański.

Farma fotowoltaiczna ma być gotowa najpóźniej w ciągu dziewięciu miesięcy od daty zawarcia umowy z wykonawcą.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi