10 11 2017

V Fetting Festiwal w hołdzie dla twórczości Wojciecha Młynarskiego. Już w sobotę

10.11.2017, godz.: 07:31
V Fetting Festiwal w hołdzie dla twórczości Wojciecha Młynarskiego. Już w sobotę
fot. Jarosław Kruk/CC-BY-SA 3.0

11 listopada będzie w tym roku nie tylko dniem obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, lecz także terminem piątej edycji festiwalu muzycznego imienia Edmunda Fettinga w Baranowie. Będzie to odsłona wyjątkowa, bowiem młodzi artyści upamiętnią twórczość Wojciecha Młynarskiego.

Edmund Fetting to postać zdecydowanie niedająca się ograniczyć do jednej formy artystycznej działalności. Miał swoim dorobku wiele ról filmowych i teatralnych, był autorem tekstów wielu piosenek w tym do tworu „Deszcze niespokojne”, znanego doskonale z serialu „Czterej pancerni i pies”. Festiwal nazwany imieniem Fetiinga, bo inspirowany także jego twórczością łączy bliższą i dalszą tradycję muzyczną, przy czym harmonijnie scala historię ze współczesnością. – Jak udowodniły poprzednie edycje festiwalu, rozbudził on aktywność kulturalną nie tylko lokalnej społeczności. Duża liczba zgłoszeń, oryginalne wykonania, wysoki profesjonalizm artystów – wszystkie te aspekty skłoniły nas do organizacji kolejnej edycji Fetting Festiwal – podkreślają organizatorzy wydarzenia.

Podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenia młodzi muzycy śpiewali utwory na kanwie tekstów Jeremiego Przybory. W tym roku interpretować będą teksty innego mistrza słowa, zmarłego w tym roku Wojciecha Młynarskiego. W polskim środowisku artystycznym był człowiekiem instytucją. Poeta, satyryk, artysta kabaretowy, autor około 2 tys. tekstów piosenek. – Jego utwory nuciła cała Polska, od „Jesteśmy na wczasach”, „Róbmy swoje”, po „Kocham Cię życie!”. Jeremi Przybora zaliczył go do „trójcy wieszczów polskiej piosenki”, obok Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty. – Dzięki takim autorom powojenna Polska stała się imperium piosenki na najwyższym poziomie – uważał twórca Kabaretu Starszych Panów – czytamy na stronie internetowej festiwalu.

– Na co dzień mówimy Młynarskim, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. „Róbmy swoje”, „przyjdzie walec i wyrówna”, „w co się bawić?” czy „nie ma jak u mamy” – teksty z jego piosenek weszły do naszego języka. To on jak nikt inny potrafił opisać szarą, przygnębiającą codzienność PRL-u w dowcipny i przewrotny sposób. Teksty Młynarskiego śpiewali m. in. Michał Bajor, Ewa Bem, Edyta Geppert, Anna German, Krzysztof Krawczyk, Maryla Rodowicz czy Zbigniew Wodecki. A wymieniać można by jeszcze długo, bo większość piosenek stała się przebojami – przypominają organizatorzy V Fetting Festiwalu.

Ten odbędzie się 11 listopada o godz. 17.00 w kościele Parafii św. Józefa Oblubieńca. Wszystkie festiwalowe szczegóły znajdziecie tutaj.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi