09 08 2018

Uważaj czym palisz w piecu, czyli nowe przepisy i wysokie grzywny

09.08.2018, godz.: 19:16
Uważaj czym palisz w piecu, czyli nowe przepisy i wysokie grzywny
fot. Pixabay

1 lipca wszedł w życie jeden z jej najważniejszych zapisów uchwały antysmogowej na Mazowszu. Mówi o ograniczeniach dotyczących materiałów opałowych, co oznacza, że stosowanie zabronionych paliw przez mieszkańców może zakończyć się mandatem lub grzywną w wysokości nawet pięciu tysięcy złotych.

– Termin wprowadzenia tych ograniczeń nie jest przypadkowy. Często na kilka miesięcy przed rozpoczęciem sezonu grzewczego decydujemy o rodzaju opału, którego będziemy używać zimą. Wielu z nas w czasie wakacji podejmuje również decyzję o zmianie sposobu ogrzewania. Warto przed podjęciem obu tych decyzji zapoznać się z zapisami uchwały antysmogowej – podkreśla Marcin Podgórski, dyrektor departamentu gospodarki odpadami, emisji i pozwoleń zintegrowanych w urzędzie marszałkowskim.

Uchwała antysmogowa weszła w życie 11 listopada 2017 r. Za jej przyjęciem jednogłośnie zagłosowali radni województwa mazowieckiego wszystkich partii – PiS, PSL, PO, PR oraz niezrzeszeni. Zanim przyjęto dokument prowadzono szerokie konsultacje społeczne oraz eksperckie. Uchwała antysmogowa dla Mazowsza przede wszystkim wskazuje rodzaje pieców, które mogą być stosowane, a których używanie zostanie ograniczone. Ściśle określa parametry instalacji grzewczych, a także rodzaje spalanych w nich paliw.

Od 1 lipca 2018 r. nie będzie można używać:
– mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
– węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
– węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm,
– paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc. (np. mokrego drewna).

– Warto wiedzieć, że kupując opał mamy prawo prosić o certyfikaty lub inne dokumenty potwierdzające odpowiednie parametry zakupionego towaru. Co ważne zakup powinien mieć dowód sprzedaży (paragon lub fakturę). Ten dokument będzie dowodem w trakcie przeprowadzania ewentualnych kontroli jakości stosowanych paliw. Warto wiedzieć, że naruszenie przepisów uchwały może być ukarane mandatem 500 zł lub grzywną do 5000 zł – ostrzegają urzędnicy.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi