02 02 2019

Uwaga na kieszonkowców w naszym regionie

02.02.2019, godz.: 11:03
Uwaga na kieszonkowców w naszym regionie
fot. Pixabay

Ostatnio grodziscy policjanci odnotowali kilka przypadków kradzieży portfeli i innych wartościowych przedmiotów, do których doszło w sklepach i supermarketach. Funkcjonariusze ostrzegają, że w czasie ferii kieszonkowcy się uaktywnili, dlatego trzeba zachować szczególną czujność i ostrożność.

Kieszonkowcy pracują samodzielnie lub w grupie. Dogodne warunki stwarzają im miejsca o dużym skupieniu ludzi, takie jak środki komunikacji, czy obiekty handlowe. Wykorzystują zamieszanie i tłok, a często sami go powodują, aby ułatwić sobie „robotę”. Na ofiary wybierają osoby roztargnione, spieszące się, zajęte dziećmi.

– Złodzieje kieszonkowi bardzo lubią punkty handlowe, zwłaszcza w terminach wzmożonych zakupów. Wykorzystują moment kiedy klienci zainteresowani są wyborem przedmiotów, czy przymierzaniem. Szybko zauważają odstawione na bok torebki, wystające z kieszeni portfele, czy telefony komórkowe – przypominają policjanci.

Jest zbiór zasad bezpieczeństwa, które mogą uchronić nas przed kieszonkowcami. Oto one:

 • Dobrze zabezpiecz noszone przy sobie dokumenty i pieniądze!

 • Zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie!

 • Nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu!

 • Pieniądze trzymaj przy sobie w dwóch miejscach – pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty!

 • Nie demonstruj zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby!

 • Obserwuj otoczenie oraz swój bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego  autobusu (pociągu). Własne torby i pakunki trzymaj przed sobą. Zwróć uwagę na osoby, które tworzą sztuczny tłok. Obserwowane – nie dokonają kradzieży!

 • Unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu!

 • Torebkę należy odwracać zamkiem „do siebie”, a nie na zewnątrz!

 • Portmonetka powinna zawsze znajdować się na dnie torebki!

 • Podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie – NIE odstawiaj od siebie torebki, na podłogę lub ladę – złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment.

 • Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi