12 02 2019

Uwaga na dziki w Milanówku

12.02.2019, godz.: 16:54
Uwaga na dziki w Milanówku

W ostatnim czasie z milanowskich lasów częściej zaczęły wychodzić dziki, które w zimie szukają w ten sposób brakującego pożywienia. Straż miejska przypomina, jak należy się zachować, gdy spotkamy to dzikie zwierzę.

Dziki gustują najczęściej w żołędziach, ale wabi je także zapach resztek jedzenia wyrzucanych przez mieszkańców. – Populacja dzików wcale nie wzrasta w drastycznym tempie. Dziki to inteligentne zwierzęta, które poszukują łatwego źródła pożywienia. Dokarmianie dzików jest złą praktyką, ponieważ rozleniwione przez ludzi zwierzęta mogą mieć problemy ze zdobyciem jedzenia w naturalnym środowisku. W ostatnim czasie funkcjonariusze Straży Miejskiej w Milanówku potwierdzili obecność dzików na ul. Średniej – podała milanowska straż miejska.

– Jeśli mieszkańcy zauważą dziki poza lasem, które nie mogą lub nie chcą opuścić miejsca życia człowieka, powinni zgłosić taką interwencję do Straży Miejskiej. Na miejsce przyjedzie patrol, który oceni sytuację i w razie potrzeby zostanie zadysponowany wyspecjalizowany łowczy – podkreśla SM.

A co zrobić gdy spotkamy dzika na swej drodze? Przede wszystkim zachowajmy spokój, nie wykonujmy gwałtownych ruchów. Jeśli zwierze nas nie dostrzegło, należy spokojnie się wycofać i nie podchodzić do zwierzęcia.

Nie wolno łapać dzika, szczuć psem czy zapędzać w miejsca, z których nie ma ucieczki. Zdenerwowane zwierzę z pewnością zaatakuje! Aby przepłoszyć zwierzę z dalszej odległości, należy głośno tupać i szybko machać rękami. W żadnym wypadku nie wolno gonić dzika.

W sytuacji, gdy dziki pojawiają się w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych należy poinformować straż miejską, tel. 986.

1

Dodaj Komentarz

  • Hubert

    Fajne rady, parę razy próbowałem zgłosić problem do grodziskiej SM i nawet nikt nie raczył telefonu odebrać. W Wydziale Ochrony Środowiska w Grodzisku powiedziano mi, że sprawa z dzikami jest „patowa”, bo SM jest odpowiedzialna tylko za odławianie bezdomnych psów, a dziki podlegają pod koła łowieckie, które nie mogą prowadzić odstrzału w terenie zabudowanym (do100m od zabudowań) – tymczasem dziki mam co kilka dni pod bramą 😉

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi