02 10 2017

Upamietnili więźniów Dulagu 121 i niosących im pomoc [FOTO]

02.10.2017, godz.: 14:21
Upamietnili więźniów Dulagu 121 i niosących im pomoc [FOTO]
fot. arturtusinski-podkowa.pl

2 października to rocznica upadku Powstania Warszawskiego, ale też Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Nawet 650 tysięcy ludzi trafiło do obozu przejściowego Dulag 121. W niedzielę odbył się „Marsz pamięci więźniów obozu i niosących im pomoc”. Warto zobaczyć, jak uczczono tę pamięć.

W trakcie Powstania Warszawskiego setki tysięcy mieszkańców stolicy w – okresie od sierpnia do października – zginęły w masowych egzekucjach i bombardowania. Inni przeżyli koszmar wypędzenia z stolicy przez okupanta, trafili do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie. Stamtąd wywożono ich na przymusowe roboty do III Rzeszy oraz do obozów koncentracyjnych w Generalnym Gubernatorstwie.

W tym trudnym czasie nie zostali jednak sami z pomocą wypędzonym ruszyli mieszkańcy zarówno Pruszkowa, jak i okolicznych miejscowości: Podkowy Leśnej, Milanówka, Brwinowa, Grodziska Mazowieckiego, Łowicza i Błonia.

Pamięć o tych wydarzeniach, kultywuje „Marsz pamięci więźniów obozu i niosących im pomoc”, który odbył się 1 października. – Warszawska część Marszu – pochód przebranych za powstańców oraz wypędzonych warszawiaków rekonstruktorów ruszył ulicami Warszawy o godzinie 10:00. Trasa nawiązywała symbolicznie do dróg, którymi między początkiem sierpnia a połową października podążały kolumny wypędzonych z domów mieszkańców stolicy. Następnie pochód przejechał do Pruszkowa, gdzie o godzinie 14.00 rozpoczęły się kolejne uroczystości – relacjonuje Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej obecny na inscenizacji.

– Marsz już w Pruszkowie wyruszył spod kościoła św. Kazimierza i ulicami Kraszewskiego, Prusa, Poznańską, Polskiej Organizacji Wojskowej i 3 Maja przeszedł do pomnika „Tędy Przeszła Warszawa” na terenie dawnego obozu Dulag 121, gdzie odbyła się główna część inscenizacji, a po jej zakończeniu uroczyste złożenie kwiatów i wręczenie medali Pro Patria osobom zasłużonym dla upamiętnienia historii obozu Dulag 121 – dodaje.

Zachęcamy również do obejrzenia zdjęć z inscenizacji, bo warto.

fot. arturtusinski-podkowa.pl

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi