02 07 2018

Umowy na remonty strażnic podpisane

02.07.2018, godz.: 07:45
Umowy na remonty strażnic podpisane
fot. milanowek.pl

Już wkrótce ruszą zapowiadany remonty w remizach Ochotniczych Straży Pożarnych w naszym regionie. Wicemarszałek Mazowsza podpisał z samorządowcami z Warszawy i okolic umowy dofinansowania remontów. U nas takie prace przeprowadzą jednostki w Milanówku, Jaktorowie i Baranowie.

Remonty będą możliwe dzięki pieniądzom z dofinansowań, które wyłoży z budżetu województwo mazowieckie. Maksymalna kwota pojedynczej dotacji wynosi blisko 24 tys. zł. I tak: maksymalne dofinansowanie otrzymała remiza OSP w Jaktorowie, która przeprowadzi za te pieniądze remont całej instalacji elektrycznej w budynku. Taką samą kwotę dostała OSP w Milanówku na Remont instalacji elektrycznej oraz posadzki garaży strażnicy. Z kolei Boża Wola w gminie Baranów za 10 tys. zł dotacji wyremontuje drzwi wejściowe oraz klatkę schodową swojej jednostki.

Na Mazowszu jest blisko dwa tysiące jednostek OSP, w których aktywnie działa blisko 75 tys. strażaków. Druhowie z Mazowsza są świetnie przygotowani do wykonywania powierzonych im zadań. Są przeszkoleni zarówno z zakresu ratownictwa drogowego, jak i medycznego. Co ważne, dysponują coraz lepszym sprzętem strażackim, w tym nowoczesnymi samochodami ratowniczo-gaśniczymi. Jest to możliwe również dzięki środkom z budżetu województwa. Od lat samorząd Mazowsza wspiera ochotnicze straże pożarne. Od 2006 r. do 2017 r. przekazał na zakup sprzętu i samochodów przeciwpożarowych ponad 71 mln zł. W tym czasie wsparcie otrzymało niemal 2995 jednostek OSP. Pozwoliło to zakupić przeszło500 samochodów pożarniczych, ponad 20 łodzi, a także ponad 150 zestawów ratownictwa technicznego lub medycznego.

– Codzienna praca strażaków ochotników jest bardzo trudna. Druhowie wyjeżdżają do pożarów, wypadków komunikacyjnych, na tereny dotknięte klęskami żywiołowymi, prowadzą akcje poszukiwawcze. Myślą przede wszystkim o bezpieczeństwie mieszkańców, często narażając swoje zdrowie i życie. Od lat wspieramy ich środkami z budżetu Mazowsza na nowoczesny sprzęt czy wozy strażackie. Cieszę się, że tym razem możemy przeznaczyć je także na remonty strażnic – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

W tym roku samorząd Mazowsza zdecydował o uruchomieniu dodatkowego wsparcia dla mazowieckich OSP. Tym razem pieniądze trafią na remonty budynków strażnic OSP. Dzięki 5 mln zł dotacji uda się zrealizować 214 przedsięwzięć na terenie całego Mazowsza. Strażacy ochotnicy najczęściej aplikowali o środki na wymianę dachów strażnic, bram garażowych, a także drzwi i okien w budynkach. OSP środki z budżetu Mazowsza przeznaczą również na nowe elewacje i posadzki, a także instalacje elektryczne i wentylacyjne.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi