22 01 2018

Ul. Wojska Polskiego wciąż w przetargowym klinczu

22.01.2018, godz.: 13:12
Ul. Wojska Polskiego wciąż w przetargowym klinczu
fot. Archiwum

Jaktorowski magistrat kolejny raz unieważnił postępowanie dotyczące III etapu rozbudowy i przebudowy ul. Wojska Polskiego w Międzyborowie wraz z budową ronda. Oferty firm, które zgłosiły się do przetargu bardzo znacząco przekraczały środki inwestycyjne zarezerwowane przez gminę.

Próby wyłonienia wykonawcy tej dużej – bądź co bądź – inwestycji trwają od miesięcy. Magistrat już kilkukrotnie unieważniał przetargi, w których oferty cenowe był zbyt wysokie, by za chwilę ogłosić nowe postępowanie.

Gmina liczyła się z tym, że oferty firm budowlanych będą rosły więc gmina starała się o dotację. Jak na razie nie udało się jej pozyskać, ale wciąż są szanse na dofinansowanie z „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019”. W rankingu inwestycja z gminy Jaktorów znalazła się na 30. miejscu, a 28 otrzymało dotację. Jeżeli pojawią się oszczędności przetargowe z tych 28 inwestycji to zaoszczędzone środki zostaną przeznaczone na kolejne zadania z rankingu, a dzieje się to niemal zawsze.

Tyle, że oferty cenowe w kolejnych przetargach nie pozwalają nawet myśleć o budowie nawet przypadku otrzymania dotacji. Dość powiedzieć, że w unieważnionym ostatnio postępowaniu pojawiły się dwie oferty. Firma Delta zażyczyła sobie prawie 8 mln zł, a konsorcjum firm Gaz-Walter i Drogomex – ponad 6,7 mln, podczas gdy Jaktorów zabezpieczył na ten cel „tylko” 3,3 miliona. Po tylu nieudanych próbach musimy zapytać: co dalej?

Okazuje się, że magistrat szykuje się do… ogłoszenie następnego przetargu. – Nie pozostaje nam nic innego jak tylko wyłonić wykonawcę. Musimy zrealizować tę inwestycję. Mamy nadzieję, że wraz z początkiem nowego sezonu robót drogowych ceny pójdą w dół. Obecnie rynek wygląda tak, a nie inaczej, m.in. przez trwający remont trasy katowickiej, ale im bliżej jego końca, tym większa szansa, że wyłonimy wykonawcę naszej inwestycji – mówi nam Sławomir Kamiński, pełnomocnik wójta Jaktorowa ds. komunikacji społecznej. – Zmienimy też nieco specyfikację zamówienia, by zmniejszyć koszty – dodaje.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi