10 04 2018

Znamy szczegóły drugiej odsłony Grodziskich Wianków

10.04.2018, godz.: 10:59
Znamy szczegóły drugiej odsłony Grodziskich Wianków
Fot. Marcin Masalski

Wiemy już, co miasto zaplanowało w ramach imprezy powitania lata, czyli Grodziskich Wianków. Druga odsłona wydarzenia na zrewitalizowanych Stawach Walczewskiego odbędzie się w sobotę 23 czerwca.

Noc Kupały – zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą) – to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, która przypada około 21–22 czerwca. W Polsce Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić z obyczajowości, wywodzącej się z wierzeń słowiańskich, corocznych obchodów pogańskiej Sobótki, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską (stąd późniejsza wigilia św. Jana – potocznie zwana też nocą świętojańską i posiadająca wówczas wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego – obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca).

W ubiegłym roku główną atrakcją grodziskiego powitania lata było otwarcie kąpieliska i plaży na Stawach Walczewskiego. W tym sezonie mieszkańcy również będą mogli cieszyć się wypoczynkiem nad wodą. Przy okazji Wianków przygotowano także szereg innych atrakcji.

– Nie zabraknie dobrej muzyki utrzymanej w delikatnym klimacie retro. Wystąpi Jazz Band Młynarski-Masecki o dodatkową oprawę muzyczną zadba także Michał Fogg, wnuk słynnego Mieczysława. Intrygująco zapowiada się pierwszy w historii Grodziska pokaz laserowy na ekranie wodnym, tworzony za pomocą specjalnych dysz. Sam jestem bardzo ciekawy, jak będzie się to prezentowało – wylicza Paweł Twardoch, dyrektor Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim. – Podczas Wianków będziemy także świętować 20-lecie powołania do życia Radia Bogoria oraz 10 lat od przenosin CK do nowej siedziby – dodaje.

Wydarzenia na Stawach Walczewskiego mają wystartować 23 czerwca o godz. 16.00, bezpośrednio przedtem odbędzie się parada, która przejdzie ulicami miasta.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi