06 01 2018

Trzech Króli – co to za święto?

06.01.2018, godz.: 08:05
Trzech Króli – co to za święto?

6 stycznia od kilku lat jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Na dziś bowiem przypada Objawienie Pańskie nazywane zwyczajowo świętem Trzech Króli. Jaka jest jego historia i geneza? Ciekawych zachęcamy do lektury.

Objawienie Pańskie określane też w nomenklaturze kościelnej Epifanią – to chrześcijańska uroczystość na cześć objawienia się Boga człowiekowi, a także obecności Boga w historii człowieka. Symbolami święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi.

Objawienie Pańskie należy do pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. W Kościele łacińskim święto to zaczęto obchodzić od końca IV w. jako święto niezależne od Bożego Narodzenia. Później wydzielono też święto Chrztu Pańskiego na niedzielę po 6 stycznia, a wspomnienie cudu w Kanie na drugą niedzielę zwykłą w roku C. W związku z tym główną treścią święta w liturgii łacińskiej stał się pokłon Mędrców ze Wschodu, chociaż pozostałe aspekty, a więc Chrzest Chrystusa i wesele w Kanie są także wielokrotnie wspominane w tekstach liturgicznych.

Według wierzeń chrześcijan święto jest pokłonem zarówno części świata pogan, jak i ludzi z różnych warstw społecznych oraz narodowych w ogóle stąd dużo późniejsze przedstawienie Mędrców (Magów), jako trzech osób, z których jedna jest czarna, druga młoda, a trzecia stara, przed Bogiem Wcielonym.

2

Dodaj Komentarz

 • Sed52

  W Grodzisku Maz mimo tylu parafii orszaku Trzech Król NIE BYŁO !!!!!!
  Ciekawe dlaczego ???????
  W ubiegłym roku orszak się odbył !

  • adamos

   Bo sama sobie odpowiedzialas/es na pytanie hahah za duza konkurencja hahahah jak zrobic w kazdej parafi osobno to „jalmużna” wyjdzie slaba i imprezka nieoplacalna… jak zrobic imprezke w glownej bazie czyli sw anna to szef szefów procentowo chce najwieksza dole bo impreza w jego rewirze no i znow szarlatani sie nie dogadali… w zeszlym roku byl orszak bo obowiazywal stary regulamin mafi w tym zapisy pis zmienil …

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi