06 01 2019

Trzech Króli – co to za święto?

06.01.2019, godz.: 09:23
Trzech Króli – co to za święto?
Fot. Pixabay

6 stycznia od kilku lat jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Na dziś bowiem przypada Objawienie Pańskie nazywane zwyczajowo świętem Trzech Króli. Jaka jest jego historia i geneza? Ciekawych zachęcamy do lektury.

Objawienie Pańskie określane też w nomenklaturze kościelnej Epifanią – to chrześcijańska uroczystość na cześć objawienia się Boga człowiekowi, a także obecności Boga w historii człowieka. Symbolami święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi.

Objawienie Pańskie należy do pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. W Kościele łacińskim święto to zaczęto obchodzić od końca IV w. jako święto niezależne od Bożego Narodzenia. Później wydzielono też święto Chrztu Pańskiego na niedzielę po 6 stycznia, a wspomnienie cudu w Kanie na drugą niedzielę zwykłą w roku C. W związku z tym główną treścią święta w liturgii łacińskiej stał się pokłon Mędrców ze Wschodu, chociaż pozostałe aspekty, a więc Chrzest Chrystusa i wesele w Kanie są także wielokrotnie wspominane w tekstach liturgicznych.

Według wierzeń chrześcijan święto jest pokłonem zarówno części świata pogan, jak i ludzi z różnych warstw społecznych oraz narodowych w ogóle stąd dużo późniejsze przedstawienie Mędrców (Magów), jako trzech osób, z których jedna jest czarna, druga młoda, a trzecia stara, przed Bogiem Wcielonym.

Dodaj Komentarz

 • Bohdan Knor

  …to są „D Y R D Y M A Ł Y.!!!

  • Kierowca autokaru

   Ja bym to nazwal bardziej dobitnie ale nie przejdzie u admina…. niewiem czy wiesz co oznacza K+M+B na drzwiach ???? Jak czarnosc przylezie to musi wiedziec Kasa Musi Byc 😉

   • Bohdan Knor

    …Aby rodział kościoła od Państwa stał się skutecznym,podstawowym warunkiem jest WYPOWIEDZIEĆ KONKORDAT,niech „organizacja” kościelna stanie się podmiotem gospodarczym,jest to podstawowy warunek dalszych rozmów na temat tzw.współpracy między podmiotami gospodarczymi.Niewiem czy wiesz ile MILIARDÓW ZŁOTYCH Państwo przekazuje na rzecz kleru? Państwo jest zobligowane umowami okołokonkordatowymi które to niewyobrażalne sumy płacimy MY PODATNICY,bez możliwości kontroli jak te pieniądze są wydawane,bo umowy konkordatowe nie wymagają od kleku aby się z tych pieniędzy rozliczał.Tak jesteśmy DOJENI od dnia kiedy to córa kościoła uwczesna premierówka Suchocka podpisała ten haniebny i ponizający Polaków dokument z Watykanem.Watykan nie zapomniał o niej kilka lat póżniej została mianowana „ambasadorem nadzwyczajnym” przy stolicy apostolskiej.ten fakt dodałem tak przy okazji w/w tematu.!!!

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi