03 08 2017

Tak Grodzisk uczcił pamięć o Powstaniu Warszawskim. Zobacz relację i zdjęcia

03.08.2017, godz.: 13:22
Tak Grodzisk uczcił pamięć o Powstaniu Warszawskim. Zobacz relację i zdjęcia
fot. grodzisk.pl

1 sierpnia to dzień narodowej zadumy  i uczczenia pamięci Powstania Warszawskiego, które zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń  drugiej wojny światowej. Obchody 73. rocznicy tego heroicznego czynu z odpowiednim namaszczeniem obchodził Grodzisk.

W Godzinie „W”, punktualnie o 17.00 wybrzmiały syreny, a miasto zamarło na tych kilka chwil. Później mieszkańcy licznie zebrani w kościele św. Anny chwilą ciszy uczcili pamięć o powstańcach. –Mszę tradycyjnie celebrował ks. Rafał Pęksa, wnuk powstańców, którego uroczyste kazania z tej okazji mają szczególny charakter i dodatkowo uwznioślają tę część obchodów. Oprawę mszy i jak przemarszu zapewniła Orkiestra Gedeon Richter – opisuje magistrat.

Następnie uczestnicy obchodów, w tym oficjele: Przy tej okazji nie mogło również zabraknąć  przedstawiciele władz samorządowych, partii politycznych, organizacji pozarządowych i instytucji złożyli pamiątkowe wieńce i wiązanki przy Pomniku Wolności.

Nie mogło zabraknąć również okolicznościowych przemówień. Głos zabrał burmistrz Grzegorz Benedykciński – Chciałbym przytoczyć słowa 100-letniego generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, który bardzo wyraźnie mówił, że musimy się wszyscy szanować, że mamy prawo mieć różne poglądy i przekonania, ale nie mamy prawa mniej kochać naszego kraju. Dlatego nic nie upoważnia nas do takiego działania, które szkodziłoby Polsce i szkodziłoby wysiłkowi, który ponieśli powstańcy. Pamiętajmy, że miliony ludzi oddało życie, za to, abyśmy my mogli żyć tak dobrze, jak żyjemy. Świadomość, że żyjemy między dwoma mocarstwami, które cztery razy nas rozbierały jest bardzo ważna. Tak jak nasze członkostwo w Unii Europejskiej, która ze wszystkimi swoimi wadami, daje nam jednak szanse na to, że już więcej nie będziemy pozbawiani niepodległości i mordowani. Bardzo w to wierzę. Jednocześnie chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy pomimo tak gorącego dnia, przyszli na te uroczystości. To najlepiej zaświadcza o Waszym patriotyzmie – mówił grodziski włodarz.

Głos w imieniu grodziskich uczestników Powstania zabrała natomiast  Janina Soporek, przewodnicząca Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Bażant” Ośrodka „Osa” w Grodzisku Mazowieckim –  73 lata to jest data, która utwierdza nas w przekonaniu, że jesteśmy patriotami, kiedy w ten upał znajdujemy się przed pomnikami upamiętniającymi ludzi walczących za Polskę. Mój czas już się kończy, dlatego chciałabym, abyście wysłuchali daru mojego serca – wiersza zadedykowanego tym, którzy odeszli od nas, tym dziesiątkom tysięcy żołnierzy Armii Krajowej. To im i innym powstańcom zawdzięczamy wolność, która jest dla nas bezcenna –powiedziała, 95-letnia kobieta, której kilkuminutowa recytacja z pamięci własnej twórczości wzbudziła w zebranych podziw i uznanie.

Na obchodach obecni byli również inni żołnierze tej formacji. Maria Sadowska, Hanna Ojrzyńska, Janina Soporek, Henryk Szulewski, Stefan Łuczyński, Tadeusz Tondera i Andrzej Jakubowski. Należy się  ogromna wdzięczność za to, co zrobili dla kolejnych pokoleń.

Wydarzeń wieńczył koncert piosenek powstańczych, w wykonaniu: Anny Marii Adamiak, Pawła Świętoreckiego i Roberta Kulasa.   Usłyszeliśmy na nim m.in. „Warszawo ma”, „Sanitariuszka Małgorzata”, „Teraz jest wojna, kto handluje ten żyje”, czy „Gdzie są chłopcy z tamtych lat”.

fot. grodzisk.pl

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi