14 11 2017

Tak Grodzisk świętował Niepodległość [FOTO]

14.11.2017, godz.: 07:47
Tak Grodzisk świętował Niepodległość [FOTO]
fot. Urząd Gminy Grodzisk Maz.

W sobotę nasz region, podobnie jak reszta kraju, świętował 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W Grodzisku miały one bardzo uroczysty charakter. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć.

Uroczystości upamiętniające 11 listopada rozpoczęły się od zbiórki pocztów sztandarowych przed pomnikiem Józefa Chełmońskiego na deptaku. Następnie zebrani goście przejdą do kościoła św. Anny, gdzie w samo południe odbędzie się niepodległościowa msza. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta im. Feliksa Dzierżanowskiego pod batutą tamburmajora Ryszarda Klechy. Po nabożeństwie oficjalne uroczystości przeniosą się przed Pomnik Wolności.

W tej części uhonorowano grodziszczan zasłużonych dla kraju i dla miasta. – Wręczono odznakę Honorowego Obywatela Pani Janinie Soporek. Pani Janina była porucznikiem Wojska Polskiego, żołnierzem ZWZ/AK ps. Nina. W wieku 17 lat przystąpiła do konspiracji oddając wielkie zasługi na rzecz państwa podziemnego i lokalnej społeczności. Od wielu lat zaangażowana w działania Światowego Związku Żołnierzy AK w Grodzisku Mazowieckim – podał magistrat.

Ale to nie wszyscy wyróżnieni – Na wniosek Komisji ds. Honorowego Obywatelstwa Rady Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim uhonorowano tytułem Zasłużony dla Gminy Grodzisk Mazowiecki siedmiu żołnierzy AK z Ośrodka „Osa”: Tadeusza Tonderę ps. „ Mały”, Henryka Szulewskiego ps. „Sokół”, Andrzeja Jakubowskiego ps. „Mały”, Mieczysława Matuszewskiego ps. „Żbik”, Stefana Łuczyńskiego ps. „Kropiciel”, Henryka Domańskiego ps. „Roch” oraz Karolinę Rybkowską ps. „Jola”. Odznaczenia przyznano w uznaniu zasług dla Światowego Związku Żołnierzy AK oraz za aktywną i wybitną działalność dla dobra Środowiska Gąbka-Osa w dziele utrwalenia pamięci i tradycji Armii Krajowej w Grodzisku Mazowieckim – czytamy w komunikacie na stronie internetowej urzędu. Za wieloletnią służbę i działalność na rzecz rozwoju Ochotniczej Straży Pożarnej w Grodzisku Mazowieckim wyróżniono druha Andrzeja Zdanowskiego, Honorowego Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Książenicach oraz druha Zbigniewa Korę, Honorowego Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Grodzisku Mazowieckim, który otrzymał również odznakę Św. Floriana.

Następnie, o godz. 14.00 w sali kinowej centrum kultury zaplanowano premierowy pokaz filmu dokumentalnego Joanny Zawadzkiej-Mróz pt. „Łącznicy”, traktują o grodziskich żołnierzach Armii Krajowej. O godz. 15.00 w Poczekalni PKP odbyła się z kolei historyczna gra miejska „Grodzisk Niepodległy”. Na trasie można było spotkać żołnierzy Legionów i członków Polskiej Organizacji Wojskowej, konspiratorów i ludzi tamtych czasów, uczestnicy odwiedzili szkołę i szpital oraz punkt werbunkowy, gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego Sokół i konspiracyjną „melinę”.

Od 16.00 nastał zaś czas śpiewania pieśni patriotycznych w kościele przy ul. Piaskowej, który zakończył obchody Święta Niepodległości w Grodzisku.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi