11 02 2019

Szykują strefę płatnego parkowania w Podkowie

11.02.2019, godz.: 10:05
Szykują strefę płatnego parkowania w Podkowie
fot. arturtusinski-podkowa.pl

Podkowa Leśna szykuje się do stworzenia strefy płatnego parkowania (SPP). Jak na razie opracowano studium wykonalności poprzedzające inwestycję. Wcześniej musi wyrazić na nią zgodę rada miejska.

Dokumentacja została już przekazana radnym, którzy muszą przyjąć stosowną uchwałę dającą zielone światło na wydzielenie SPP. Punktem wyjścia do debaty nad lokalizacją strefy jest propozycja ujęta w opracowaniu i ograniczona ulicami Słowiczą, Błońską, Jelenią, Lotniczą – po północnej stronie centrum miasta oraz Akacjową, Topolową, Lipową, Lilpopa – po stronie południowej.

– W Podkowie Leśnej, biorąc pod uwagę szerokości ulic, takich miejsc możemy wyznaczyć niewiele, choć analizując rotację samochodów, w znacznym stopniu rozwiązałoby to problem parkowania na istniejących parkingach. Dodatkowo na części ulic pojawiłyby się zakazy zatrzymywania i zakazy postoju – została zlecona organizacja ruchu. Istniejący Park&Ride nie będzie objęty SPP, parkowanie na nim będzie, jak obecnie – bezpłatne. Część miejsc parkingowych jest w projektach (Modrzewiowa, Kościelna, Lotnicza) – poinformował na swoim blogu Artur Tusiński, burmistrz Podkowy.

– Będę rekomendował przyjęcie maksymalnych opłat za postój z pierwszą godziną bezpłatną. Chciałbym uniknąć zakupu większej ilości parkomatów i pójść z duchem czasu oraz za przykładem dużych miast wprowadzić możliwości płatności mobilnej za pomocą aplikacji na komórkę. Aplikacja umożliwiałaby opłacenie parkowania na czas, na kwotę oraz bez limitu. Kierowcy korzystający z tego ostatniego rozwiązania mogliby całkowicie uniknąć konieczności przewidywania, jak długo zajmie im postój i płacić tylko za jego faktyczny czas. Wystarczy, że wysiadając z auta nacisną przycisk „start”, a po powrocie „stop”. Podobnie do aplikacji dotyczącej naszego systemu rowerowego ( chwilowo bezpłatnego). Za pomocą aplikacji można byłoby w dowolnym momencie sprawdzić aktualny koszt parkowania, ile czasu upłynęło od jego rozpoczęcia oraz kiedy zostanie ono zakończone. Dodatkowym udogodnieniem byłaby możliwość korzystania z geolokalizacji, choć w naszym małym mieście to pewnie zbytek – opowiada o szczegółach rozwiązania burmistrz.

Jeśli miasto przyjmie uchwałę zezwalającą na utworzenie SPP, w następny kroku miasto przygotuje dokumentację wyznaczającą strefę, a następnie uzgodni ją z wydziałem komunikacji w starostwie powiatowym.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi