22 04 2019

Sztuka z Metropolitan Opera w Grodzisku

22.04.2019, godz.: 10:35
Sztuka z Metropolitan Opera w Grodzisku
Fot. centrumkultury.eu

Grodziskie Centrum Kultury szykuje przekaz kolejnej sztuki ze słynnej nowojorskiej Metropolitan Opera. tym razem będzie to głośny dramat Georges’a Bernanosa „Dialogi Karmelitanek”.

Za reżyserię sztuki osnutej na prawdziwych wydarzeniach odpowiada Francis Poulenc. – Długa droga wiodła od prawdziwego wydarzenia – skazania na śmierć karmelitanek z zakonu w Compiègne podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej (1789) – do prapremiery „Dialogów karmelitanek” w La Scali w 1957 roku. Najpierw ich losy opisała w powieści Gertrude von Le Fort. Potem historia zakonnic pojawiła się na scenie teatralnej w dramacie Georges’a Bernanosa. Sztuka przykuła uwagę Francisa Poulenca, który skomponował do niej intymną muzykę, nie wprowadzając prawie żadnych skrótów w tekście. Choć akcja rozgrywa się w XVIII-wiecznej Francji, kompozytor widział w dziele wyraz okropności II wojny światowej i obozów koncentracyjnych. Hrabianka Blanche wstępuje do klasztoru, który wkrótce potem zostaje zniszczony przez rewolucję. Dziewczyna ucieka, inne zakonnice zostają skazane na ścięcie. W ostatnim momencie Blanche dobrowolnie przyłącza się do nich i wchodzi na szafot – powiadają organizatorzy spektaklu z grodziskiego CK.

Wydarzenie odbędzie się 11 maja o godz. 18.00 w sali widowiskowej CK. Bilety można rezerwować na stronie internetowej centrum.

Od jakiegoś czasu spektakle z nowojorskiej The Metropolitan Opera są transmitowane do wielu krajów na świecie. W Europie spektakle te można oglądać na żywo wieczorem dzięki temu, że w The Metropolitan Opera w soboty grane są dwa spektakle dziennie – wczesnym popołudniem i wieczorem. Oczywiście transmitowany jest ten popołudniowy występ. Spektakle z The Met – jak nazywają swój teatr nowojorczycy – można od pewnego czasu oglądać na żywo także w Grodzisku.

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata