05 10 2017

Synoptycy alarmują: Nadciąga orkan Ksawery, będzie wiało bardzo silnie

05.10.2017, godz.: 09:31
Synoptycy alarmują: Nadciąga orkan Ksawery, będzie wiało bardzo silnie
fot. Archiwum

Synoptycy ostrzegają przed nadciągającym nad Polskę orkanem Ksawery. Wiać będzie na obszarze całego kraju, najsilniej na południowym wschodzie – nawet do 100 km/h. Zdaniem ekspertów mocny wiatr da się we znaki także mieszkańcom Mazowsza. W porywach może osiągnąć do 70 km/h.

Synoptycy z serwisu TwojaPogoda.pl zapowiadają, że tam, gdzie przejdzie niż, a więc w pasie od Pomorza przez Kujawy, Warmię, Mazury, Podlasie i północne Mazowsze, wiać będzie najsłabiej, do 50-60 km/h. Na pozostałym obszarze porywy mogą być groźne, ponieważ będą osiągać lub przekraczać 70 km/h. Najsilniej ma wiać w południowo-zachodniej Polsce: w województwach wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, łódzkim,świętokrzyskim i części opolskiego – do 100 km/h, zaś na krańcach województwa małopolskiego wiatr może nawet przekroczyć tę wartość.

Najsilniejsze wiatry spodziewane są dziś (5 października) od godzin przedpołudniowych. Synoptycy ostrzegają przed niszczycielską siłą żywiołu i radzą, by przy prędkości wiatru powyżej 70 km/h nie wychodzić z domu, przełożyć planowane podróże samochodem, nie przebywać w pobliżu, drzew linii energetycznych, słupów reklamowych.

To druga „wizyta” orkanu Ksawery w naszym kraju, poprzednio wiał u nas w grudniu 2013 roku. Zginęło wówczas 5 osób, a 53 zostały ranne. Bez prądu było pół miliona odbiorców, strażacy odnotowali 11 tys. interwencji. Najsilniej wiało wtedy na Pomorzu – 115 km/h, zaś w naszym regionie wiatr przekraczał 90 km/h.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi