12 12 2017

Strzelnica w Makówce uciążliwa dla mieszkańców?

12.12.2017, godz.: 11:42
Strzelnica w Makówce uciążliwa dla mieszkańców?
fot. Facebook Strzelnica OSiR Grodzisk Maz.

Część mieszkańców naszego regionu skarży się na uciążliwości spowodowane hałasem na strzelnicy zarządzanej przez grodziski ośrodek sportu i rekreacji w Makówce. – Strzelnica jest obecnie wykorzystywana także do strzelania z broni ciężkiej. Nie da się tego wytrzymać – mówią mieszkańcy.

Okazuje się, że choć strzelnica znajduje się w obrębie grodziskiej gminy, przeszkadza mieszkańcom gmin sąsiednich, na przykład w Żabiej Woli. To właśnie stamtąd dotarł do nas list w tej sprawie, wysłał go konkretnie jeden z mieszkańców Osowca.

– Strzelnica w Makówce została reaktywowana po wielu latach od zakończenia aktywnej działalności w momencie kiedy wokół powstało wiele nowych osiedli mieszkaniowych.  W promieniu ok 2 km od strzelnicy, która wykorzystywana jest obecnie także do strzelania z broni ciężkiej, hałas nie daje spokojnie korzystać z własnych ogródków. Hałas impulsowy jest szczególnie szkodliwy dla zdrowia a dla osób chorych w wielu przypadkach  może być zabójczy. Strzelnica położona jest w lesie, który otoczony jest wieloma osiedlami i był do tej pory terenem aktywności fizycznej dla ich mieszkańców. Był także terenem rekreacji dla mieszkańców Grodziska. Plany reaktywacji strzelnicy prowadzone pod egidą urzędu gminy w obecnej sytuacja to całkowity brak szacunku dla okolicznych mieszkańców poszanowania ich prawa do wypoczynku, co może wynikać tylko i wyłącznie z braku wiedzy tych którzy decydują o prowadzeniu tak szkodliwej działalności w tym miejscu –twierdzi czytelnik.

– Skargi, które trafiają do pana burmistrza Grodziska w tej sprawie nie przyniosły jak do tej pory żadnych zmian na korzyść.  Należy obawiać się, jakie mogą być skutki dalszego rozwoju tego obiektu. Ja zaczynam już myśleć o zmianie miejsca zamieszkania i opuszczeniu domu, który zbudowałem w 2012 roku kiedy było tu cicho i spokojnie – dodaje.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy więc grodziskiego włodarza. – Przede wszystkim nie chcemy, aby strzelnica była powodem niezadowolenia mieszkańców czy to naszej gminy, czy gmin ościennych. Zamierzamy na jej terenie usypać dodatkowy wał wytłumiający hałasy – powiada Grzegorz Benedykciński. – Będziemy wówczas obserwować sytuację, jeśli problem będzie dalej sygnalizowany i to na szeroką skalę to wówczas zastanowimy się nad przemianowaniem strzelnicy wyłącznie na obiekt do strzelectwa sportowego – zaznacza.

 

27

Dodaj Komentarz

 • mieszkaniec Marynina

  A tak z ciekawości, co to jest broń ciężka??

  • Marcin Kietliński

   Strzelnica w tej lokalizacji dobra sprawa. Jestem mieszkańcem Adamowizny i odglosy strzałów nie przeszkadzają. Zapach prochu to perfumy dla prawdziwych mężczyzn:)

 • Darek

  Przepraszam bardzo, ale ktoś tu przesadza – broń ciężka to są wielkokalibrowe karabiny maszynowe, działa, moździerze, hałubice.
  Nie wierzę w to, że ktoś na tej strzelnicy wykonuje strzelania z broni ciężkiej, to po prostu nie jest możliwe.
  Redakcja mogła by sprawdzić informację przed jej publikacją.

 • mirek

  z jakiej broni ciężkiej?z czołgów strzelają?co za baran tą skarge napisał??????

 • mirek

  zawsze się idiota znajdzie!

 • Marek

  2 km od strzelnicy na ul.zawiłej nie da sie wytrzymać co za idiota!!!!!

 • Gosia

  3 km od strzelnicy, na Radoniach również jest mocno słyszalna strzelnica. W weekendy gdy rozpoczynają się „działania” na strzelnicy jest taki huk, że człowiek spacerujący po lesie szuka jakiegoś dołu w pobliżu do schowania, bo zastanawia się czy to działania wojenne się rozpoczynają. A i zwierzęta się boją i zaraz będzie, problem bo zwierzyna spłoszona będzie uciekała i może spowodować kolizję przebiegając przez drogi. Zawsze ten argument podnosi nadleśnictwo gdy prowadzone są rozmowy z nimi na temat imprez organizowanych w ich lasach.
  Jedyny plus obecnego przejęcia przez OSiR to porządniejsze zabezpieczenie terenu strzelnicy. Aczkolwiek wycięto sporo drze przy okazji, które pomagały wytłumić hałas.

 • Tomasz Kane

  Nie róbcie dramy, wiadomo że laik przez broń ciężką rozumie np.: „broń palną centralnego zapłonu o lufach gwintowanych, o kalibrze do 12 mm”.
  Odpowiedź burmistrza prawidłowa, strzelnicę dodatkowo wytłumić.

 • Gosc

  Szanowni Państwo. Hałas jaki „wychodzi” ze strzelnicy niesie się bardzo daleko- nawet Państwo nie przypuszczacie!! Dodatkowo w wakacje nie da się wyjść na własne podwórko!! Na strzelnicy strzelają np. w stare auto- o odgłosach chyba nie trzeba wspominać! Ludzie po coś wybierają mieszkanie na wsi a nie w mieście!! Ja mam 2 małych dzieci i w wakacje chce mi się poprostu płakać i nie idzie wytrzymać z ta łapanka!!!! W otworzeniu okna nie ma mowy!!!

  • Strzelec

   Szanowny Panie…a działki położone w pobliżu torów PKP tez glośno i co kolej likwidować?sztrzelnica dziala od 40lat po coś sie tam budował!

 • adamos

  hahaha kolejny agent 🙂 jednemu przeszkadzały kury i koguty to sąd kazał wybić, drugiemu szczekający pies to sąd kazał go oddać do schroniska … temu z 2km pukawki janosika żyć nie dają – weź chopie sprzedaj tą chałupę z 2012 roku i daj żyć innym, bo ty zatruwasz bardziej życie niż ta strzelnica. Wyprowadź się gdzieś w Bieszczady w sam środek lasu 30km od cywilizacji- tylko kurna nie napisz do Szyszki żeby wilki wybił bo wyją… skąd wy się tacy bierzecie. A najbardziej nie rozbawiła ta broń ciężka haha co on miał na myśli haubice? BWP ?
  WSPÓŁCZUJE SĄSIADA :):)

 • Jarek K

  To Ruscy walą w Ukraińców i echo tak niesie. Pozdrawiam

 • Jarek K

  To Ruscy walą w Ukraińców i echo tak niesie. Pozdrawiam pancernych

 • Bartek

  A mi przezzkadza jak Ci wypoczywajacy na wsi juz po tym odpoczynku wsiadaja do samochodow i jada do miasta. I halas jaki i smrod wielki i jakos wam to nie przeszkadza ze innym w domu przeszkadzać juz nie wspomne o wakacjach. Dziekuje

 • Juri

  A ja widziałem tam armato haubice krab, s300. Po lesie jeździ pt-91

 • Monika Grodzisk

  taki obiekt gdzieś musi się znajdować. właściwym miejscem jest właśnie odludne miejsce czyt WIEŚ. Propozycja dodatkowego wytłumienia powinna zakończyć temat. Najpierw się ludzie na wsiach budują a potem im wszystko przeszkadza. obiekt choć miał przerwę w działaniu istniał – trzeba było się zainteresować gdzie się działkę budowlaną kupuje. skąd się biorą tacy ludzie…

 • Monika Grodzisk

  słuszna reakcja burmistrza. Strzelnicę wytłumić i niech służy całej społeczności gminy. Gdzieś taki obiekt musi się znajdować-właściwym miejscem jest właśnie WIEŚ. Mieszkańcy Makówki najpierw pokupowali działki w okolicy strzelnicy (która była tam najpierw) a potem marudzą. To właśnie Polska…

  • Mieszkaniec Powiatu

   Święta Prawda.

  • Bohdan Knor

   …Pani Moniko zanim sie cos napisze to trzeba miec chociaz naparstek wiedzy na temat.
   Zarzadzenie MSWiA podaje wyraznie jakie sa uwarunkowania do powstania strzelnic,jakie musi spelniac warunki aby mozna ja nazwac strzelnica.
   Wytlumic to mozna PRUKNIECIE przez CHRZAKNIECIE…

 • DD

  Nigdy nie byłam w tym miejscu, więc nie wiem jak to wygląda, ale jestem w stanie zrozumieć osoby, dla których jest to uciążliwe. Posiadam bardzo wrażliwego psa, po tym jak jacyś idioci strzelali w niego petardami w sylwestra. Teraz na każdy podobny dźwięk dostaje ataku paniki. Niestety, to że komuś przeszkadza takie strzelanie to już kwestia gustu, jednak należy pamiętać, że jako sąsiedzi powinniśmy się nawzajem szanować.

  • Mieszkaniec Powiatu

   jaki pan taki pies… Proszę nie wypowiadać się w sprawie która Pani nie dotyczy… Od razu przypomina się scena z filmu „Dzień Świra” … „To co mam zamrzeć bo z psem jadę” ” Psy i ludzi powinny obowiązywać te same prawa ” To że Pani piesek jest wrażliwy bo ma uraz psychiczny mało kogo tu obchodzi, tym bardziej że skargę napisał człowiek a nie pies. A Burmistrz jak zwykle nie ma z niczym problemu.. wał się da i jakoś to będzie…

   • DD

    Proszę doczytać ostatnie zdanie w mojej wypowiedzi. Jeśli komuś coś przeszkadza, to należy w ramach ogólnego szacunku dla drugiego człowieka pójść na kompromis. No że chyba dla kogoś ważniejsze jest obnoszenie się chamstwem jako objaw wyższości. No bo przecież jestem u siebie to mi wolno…

    • adamos

     DD ok nie bylas tam spoko… tylko to jest w srodku lasu w dole obrosnietym drzewami… przeszkadza to wiesniakom co sie ze sztolyczy przeniesli. Zawsze i w kolo lasu w takiej odleglosci jak dlugosc dzialki tego wlasnie czepialskiego pana mieszkali i bylo ok i nikomu nie przeszkadzalo.. wydaje mi sie ze ten pan to z czarnego lasu i mu stuki przeszkadzaja. Pan co porownal cie do psa to klania sie wizyta u psychiatry. Ciekawe czy jak by jemu w D petarde wsadzic czy stalo by sie to jego hobby. Jeden pies strzalow sie nie boi a drugi wpada w panike.. ale coz DD sa ludzie i taborety

     • Mieszkaniec Powiatu

      adamos widzę że ty koniecznie musisz u wszystkich mieć przesrane. Jeśli nie znasz sensu niektórych powiedzeń to daj sobie spokój z komentarzami. Już się przyzwyczailiśmy że nie umiesz pisać , ale postaraj się podszkolić z czytania. Jeśli dla was ważniejszy jest zeschizowany piesek od szkoleń ludzi którzy potem będą bronili np twojego przekopanego dupska to OK. A petardę to ci mogę zapodać jak chcesz…

     • DD

      Tak jak napisałam wcześniej. Trochę szacunku dla obu stron. Widać słowo szacunek wywołuje u niektórych agresje. Szkoda.

 • Bohdan Knor

  …nie bede sie odnosil do idiotycznego komentarza o uzyciu ciezkiej broni na „strzlnicy”przez przypadek znam ten teren,byl on eksploatowany przed laty przez jednostke wojskowa,przez policje,oraz przez Lige Obrony Kraju ktora w tamtych latach miala swietnie dzialajaca sekcje strzelectwa sporowego.Organizowane byly tam wspaniale zawody strzeleckie z broni sportowej z tzw.bocznym zaplonem inaczej mowiac z karabinka sportowego KBKS,ale dla uatrakcyjnienia zawodow strzelano tez z broni z centralnym zaplonem inaczej mowiac z KBK AK,oraz z KBK AKMS ale to tylko dzieki uprzejmosci Komendanta Policji oraz Dowodcy Jednostki.Ale to nadal byl dolek w lesie.Po latach ktos dal haslo ze mozna niezle zarobic aktywacje tzw.strzelnicy.Ale zeby ja tak nazywac potrzebne sa duze naklady finansowe zeby ten dolek w lesie spelnial podstawowe wymogi bezpieczenstwa.Jak wroble na wiezbie cwierkaja ten teren nie posiada certyfikatu bezpieczenstwa upowazniajacego do prowadzenia strzelan oraz nazewnictwa ze jest to strzelnica.Jesli ktos ma wiecej aktualnych wiadomosci w tym temacie prosze o komentarz.

 • Bohdan Knor

  …nie odnosze sie do komentarza o uzywaniu „ciezkiej”broni”na „strzelnicy”a tak naprawde to w DOLKU W LESIE,przypadek trafil iz znam ten teren,byl on eksploatowany przed laty przez Jednostke Wojskowa,przez Policje,oraz przez Lige Obrony Kraju ktora w tamtych latach miala swietnie dzialajaca sekcje strzelectwa sporowego.Organizowane byly wspaniale zawody strzeleckie z broni sportowej z tzw.bocznym zaplonem czyli inazej mowiac z karabinka sportowego KBKS,ale dla uaktrakcyjnienia zawodow strzelano tez z broni z tzw.centralnym zaplonem czyli z karabinkow KBK AK oraz z KBK AKMS ale to tylko dzieki uprzejmosci Komendanta Policji oraz Dowodcy Jednostki Wojskowej ktorzy zabezpieczali w/w zawody.Ale to nadal byla dziura w lesie.Jak slysze ktos wpadl na pomysl aby aktywowac to miejsce w celu zarobienia niezlych pieniedzy.Ale zeby to miejsce nazwac strzelnica potrzebne sa duze naklady finansowe zeby ten dolek w lesie spelnial podstawowe warunki bezpieczenstwa.Jak wroble na wierzbie swierkaja to ten teren nie posiada CERTYFIKATU bezpieczenstwa upowazniajacego do prowadzenia jakichkolwiek strzelan czy zawodow strzeleckich.Jesli ktos posiada aktualne nowosci w tym temacie prosze o komentarze.
  Z powazaniem milosnik strzelectwa sportowego.

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi