06 02 2019

Straż miejska kontra wraki

06.02.2019, godz.: 19:31
Straż miejska kontra wraki

Milanowska straż miejska zapowiada wzmożenie działań i procedur mających na celu usuwanie wraków samochodów z przestrzeni publicznej. Nie jest to jednak, jak mówi, proste zadanie.

Procedury usuwania pojazdów nieużytkowanych, zalegających w pasie drogi regulują wprost przepisy rozporządzenia MSWiA z 1997 roku. Jeśli okazuje się, że pojazdy nie są używane, SM ma je usunąć z „przestrzeni drogowej”. Ale…

– Pojazd nieużytkowany, który został usunięty z drogi, zostaje odholowany na wyznaczony parking strzeżony. Nie jest to jednak usługa bezpłatna i właściciel pojazdu musi uiścić opłatę za usunięcie i przechowanie pojazdu na parkingu strzeżonym. Ma na to maksymalnie 6 miesięcy, bo po tym okresie pojazd przechodzi na własność gminy – informuje milanowska SM.

Wiadomo, gmina do usuwania wraków zanadto dopłacać nie chce i zachęca właścicieli starych aut do pozbycia się ich na własną rękę. W przeciwnym razie mogą zostać wyciągnięte konsekwencje.

– Gdy podejmiemy decyzję o chęci pozbycia się starego auta, którego jesteśmy właścicielami i nie będziemy już z niego korzystać, a także nie chcemy sprzedać pojazdu ? powinniśmy oddać go do recyklingu. Mówi o tym ustawa z dnia 20 stycznia 2005 r. (Dz.U. z 2005 nr 25 poz.202) O recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Do obowiązków właściciela takiego pojazdu należy przekazanie go do firmy prowadzącej stację demontażu lub punkt zbierania pojazdów. Zgodnie z Art. 48 ww. Ustawy, niewywiązanie się z tego obowiązku stanowi czyn zabroniony jako wykroczenie i jest zagrożone karą grzywny – informuje SM.

I dodaje: – Mieszkańcy Milanówka, którzy stwierdzą w swoim sąsiedztwie pojazd nieużytkowany, powinni skontaktować się z dyżurnym Straży Miejskiej w Milanówku – telefon alarmowy 986.

2

Dodaj Komentarz

  • Kierowca autokaru

    Czegos tu nie rozumiem… jest to moja wlasnosc nie stoi na zakazie parking jest parkingiem i nikt nie bedzie decydowal czy to wrak czy dla mnie wartosc…. stoi 5 lat bo np zabrali mi prawko… dla sm ma wartosc ujemna a dla mnie sentymentalna….. nie ruszam bo niemam prawka…. jesi by mi odholowali zglaszam kradziez ….. oskarzam SM o kradziez mienia…. jesli jest zniszczony czy ma wybita szybe oskarzam sm i policje o zaniechanie bezpieczenstwa w okolicy…. auto nie ma obowiazku oc jesli go nie urzytkuje….. czyli sm moze krasc legalnie czyjas wlasnosc ???

    • szeregowy obywatel

      Sorry ale nawet jak nie używasz to musisz mieć oc, taki kraj takie przepisy, chyba ze masz auto na żółtych tablicach to wtedy możesz mieć oc tylko na czas użytkowania pojazdu.

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi