18 05 2017

Start budowy parkingu w Międzyborowie niebawem. A co z Jaktorowem?

18.05.2017, godz.: 19:04
Start budowy parkingu w Międzyborowie niebawem. A co z Jaktorowem?
fot. jaktorow.pl

Wkrótce ma się rozpocząć budowa dużego parkingu „parkuj i jedź” przy stacji PKP w Międzyborowie. Wykonawca powinien wejść na roboty najpóźniej na przełomie maja i czerwca, a zakończy inwestycję do końca października tego roku. Wciąż niejasna jest za to przyszłość analogicznego parkingu w Jaktorowie.

Zgodnie z dokumentacją przetargową przy stacji PKP w Międzyborowie, przy ulicy Sportowców i Niepodległości powstaną trzy place postojowe. Łącznie znajdzie się na nich 230 miejsc parkingowych, w tym osiem przeznaczonych dla kierowców niepełnosprawnych oraz 80 dla rowerzystów. Wybudowane zostaną także drogi manewrowe, ciągi piesze, pojawią się odwodnienie i oświetlenie. Ma to być dogodne miejsce do pozostawienia auta lub roweru i kontynuowanie podróży transportem publicznym. Budowę kosztem ponad 2 mln zł przeprowadzi firma Fal-Bruk.

– Mamy zapewnienie, że wejdzie na plac budowy pod koniec maja lub na przełomie tego i następnego miesiąca – mówi nam Sławomir Kamiński, pełnomocnik wójta Jaktorowa ds. komunikacji społecznej. – Inwestycja ma być gotowa do końca października i będziemy obserwować, czy wykonawca działa zgodnie z harmonogramem – dodaje.

Włodarze jaktorowskiej gminy widzą wiele korzyści z powstania takiej inwestycji. – Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia celów, takich jak: działanie na rzecz ekologicznego transportu, tj. transportu kolejowego, który wpływa na zmniejszenie emisji powierzchniowej poprzez zmniejszenie udziału samochodów osobowych w ruchu drogowym. Parkingi zapewnią mieszkańcom nie tylko naszej gminy, wygodne warunki korzystania z miejsc postojowych dla osób przesiadających się do komunikacji zbiorczej. Według badania „Dojazdy do pracy w Polsce”, przeprowadzonego przez GUS na podstawie Narodowego Spisu Powszechnego z 2011r. bardzo dużo mieszkańców gminy Jaktorów dojeżdża do pracy do miejscowości w kierunku Skierniewic i Warszawy. Przepływ pracowników wewnątrz Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego będącego największym w kraju rynkiem pracy, możliwość sprawnego dojazdu do miejsc pracy, do szkół – co ma znaczący wpływ na szanse rozwoju ekonomicznego gminy Jaktorów i okolicznych gmin – podał magistrat na swojej stronie internetowej.

Wciąż pozostaje jednak pytanie, co z drugim z plamnowanych parkingów, a więc na terenach przy PKP w samym Jaktorowie. To przedsięwzięcie oprotestowali bowiem mieszkańcy, konieczne było rozdzielenie obu zadań. – Cóż, cały czas negocjujemy, rozmawiamy z mieszkańcami i wierzymy, że te rozmowy przyniosą zamierzony efekt. Do tego musi jeszcze dojść sprzyjającą okoliczność w postaci dofinansowania ze środków zewnętrznych, bo to jest warunek konieczny dla powstania parkingu w Jaktorowie – przyznaje Sławomir Kamiński. – Mamy nadzieję, że w 2018 roku będziemy mogli powalczyć o dotację – dodaje.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi