02 01 2018

Stało się. Mazowsze podzielone

02.01.2018, godz.: 17:08
Stało się. Mazowsze podzielone
fot. WOŚP

Spełniły się oczekiwania włodarzy samorządu województwa mazowieckiego. Od dziś Mazowsze formalnie składa się z dwóch jednostek statystycznych. Zmiana ma pomóc w uzyskaniu większych środków unijnych w nowej perspektywie – po 2020 roku.

Mazowieccy samorządowcy twierdzą, że taki zabieg, w przeciwieństwie do podziału administracyjnego nie generuje żadnych kosztów, nie niszczy tożsamości Mazowsza, a zwiększa szansę mniejszych subregionów na skorzystanie ze środków unijnych w przyszłej perspektywie. Będzie to odczuwalne na poziomie poszczególnych gmin.

Na początku 2016 rok na wniosek polskiego rządu Główny Urząd Statystyczny skierował do Eurostatu propozycję podziału Mazowsza na dwie jednostki statystyczne drugiego rzędu. – Myślę, że to kończy wreszcie dyskusję nad podziałem administracyjnym, nad tym, czy trzeba tworzyć nowe województwo mazowieckie i wydzielać województwo warszawskie, aby po roku 2020 móc korzystać z części funduszy unijnych. W mojej ocenie roztropni ludzie poszli po rozum do głowy i mnie jako marszałka województwa to bardzo cieszy – komentował wówczas marszałek Adam Struzik.

W listopadzie 2016 r. Komisja Europejska wydała rozporządzenie dotyczące klasyfikacji NUTS mówiącej o nowym podziale na jednostki statystyczne. 1 stycznia 2018 postanowienie weszło w życie co oznacza, że Mazowsze już oficjalnie składa się  z dwóch jednostek statystycznych: regionu warszawskiego stołecznego, obejmującego m.st. Warszawę wraz z dziewięcioma przyległymi powiatami, i regionu mazowieckiego regionalnego, w którego skład wchodzi pozostała część województwa.

Tym samym liczba jednostek statystycznych w Polsce (do tej pory odpowiadały nim województwa) wzrosła z 16 do 17. Czas pokaże, na ile wydatnie modyfikacja przełoży się na podział dotacyjnego tortu z UE.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi