12 06 2017

Sprawa parku w miejscu byłego złomowiska w prawnym klinczu

12.06.2017, godz.: 20:10
Sprawa parku w miejscu byłego złomowiska w prawnym klinczu
Fot. GrodziskNews.pl

Wracamy do sprawy aranżacji terenów zielonych w miejscu zlikwidowanego już kilkanaście miesięcy temu złomowiska między ulicami Żydowską, Traugutta i Towarową w Grodzisku.  Okazuje się, że od dawna trwa prawny impas, bowiem przed sądem wciąż toczy się sprawa dotycząca ustalenia prawowitego właściciela tych gruntów, co z kolei nie pozwala na żadne działania.  

Przypomnijmy. Likwidacja złomowiska miała związek ze znajdującym się tam niegdyś kirkutem.   Na początku grudnia 2014 r. jeden z mieszkańców wytknął gminnym urzędnikom, że jego zdaniem w przygotowywanym przez nich planie zagospodarowania północnej części miasta, projektanci nie zachowali historycznych granic żydowskiej nekropolii. Grodziscy włodarze wspólnie z Gminą Wyznaniową Żydowską zobowiązali się do ustalenia ponad wszelką wątpliwość owych granic. To żmudny i czasochłonny proces, który nieprędko się zakończy. Zdecydowano jednak, że złomowisko zniknie, a w jego miejsce pojawią się tereny zielone.

Pomysł wybudowania Parku Pamięci również natrafił na formalno-prawną ścianę. Już w lipcu 2016 roku pisaliśmy o przedłużającym się sporze pomiędzy nowym właścicielem działki, a  poprzednim, wpisanym do ksiąg wieczystych. Gmina, która dzierżawiła teren, nie mogła w związku z tym pozyskać dotacji na zagospodarowanie terenu i zorganizowanie tam wspomnianego parku. – Byliśmy gotowi, by złożyć wniosek w konkursie dotacyjnym, ale wówczas przyszła decyzja z sądu mówiąca, że stan prawny działki wciąż jest nieuregulowany. Nie mogliśmy więc podjąć dalszych kroków – wyjaśnia Tomasz Krupski, wiceburmistrz Grodziska. – Jako gmina staramy się mediować pomiędzy stronami sporu, pomóc w jego szybszym rozstrzygnięciu, bo zależy nam, aby ten teren zyskał należny mu status – dodaje.

Włodarz podkreśla, że gmina chciałaby nabyć działkę na własność, ale najpierw musi być wiadome, kto jest właścicielem. – Aby zagospodarować nieruchomość, chcemy ją nabyć, tym bardziej że uregulowaliśmy status zabytku na poziomie gminy. Porozumieliśmy się także z powiatowym inspektorem nadzoru budowlanego, by nakazał on rozbiórkę ruder znajdujących się na tym terenie. Z niecierpliwością czekamy jednak przede wszystkim na decyzję sądu – zaznacza Krupski.

Dodaj Komentarz

  • Łukasz Cz

    Chociaż by wyburzyli pustostany i zasiali jakas trawe bo narazie to teren wyglada fatalnie

  • Marcin Piotrowski

    Zrzucić napalm – problem solved.

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi