07 10 2017

Spotkanie w sprawie CPK

07.10.2017, godz.: 12:45
Spotkanie w sprawie CPK
Fot. Pixabay

Władze Baranowa spotkały się w minioną środę z Pełnomocnikiem Rządu Do Spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołajem Wildem – poinformował baranowski magistrat. Co ustalili?

Spotkanie to odbyło się w Ministerstwie Rozwoju i zostało zorganizowane na prośbę władz samorządowych. Wzięli w nim udział Mikołaj Wild oraz wójt Baranowa Andrzej Kolek oraz przewodniczący rady gminy Baranów Roman Bodych. Temat rozmów była oczywiście budowa CPK w Stanisławowie w gminie Baranów.

Baranowscy włodarze dowiedzieli się, że realizacja tego zadania czeka na akceptację Rady Ministrów, a obszar, na którym ma powstać to ziemia między drogą krajową nr 50 i  drogą wojewódzką 579. Łącznie będzie to obszar o powierzchni 11,4 tys. hektarów, z czego lotnisko z niezbędną infrastrukturą ma zajmować około 3 tys. hektarów. Teren CPK jest zaznaczony na mapce poniżej kolorem jasnozielonym otoczonym pomarańczową linią (dokładniejsza mapka o dużym rozmiarze jest dostępna tutaj).
Fot. gmina-baranow.pl
Co ciekawe, rząd musi przygotować dwa alternatywne warianty usytuowania obiektu (dla postępowań środowiskowych i lokalizacyjnych), a w przyszłym roku mają ruszyć prace związane z przygotowaniem koncepcji. – Ponieważ prace nad przygotowaniem ww. wariantów dopiero się rozpoczną, na tę chwilę nie mam możliwości wskazania żadnych konkretnych lokalizacji. Wiadomo jedynie, że szczegółowe postępowanie lokalizacyjne ma być zakończone do września 2019 roku – poinformował na stronie Urzędu Gminy Baranów wójt Andrzej Kolek.

Przygotowanie dokumentacji projektowej ma potrwać dwa lata, a budowa ruszyć w 2021 r. i trwać około 6 lat.

Jednak to nie wszystko. Plany inwestycyjne zakładają również budowę Kolei Dużych Prędkości ze stolicy do Łodzi z połączeniem z Centralną Magistralą Kolejową oraz odcinka, który połączy trase kolejową Warszawa – Poznań z linią Warszawa – Skierniewice.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi