27 11 2017

Specjalne pojemniki na elektroodpady pojawiły się w regionie

27.11.2017, godz.: 16:55
Specjalne pojemniki na elektroodpady pojawiły się w regionie
fot. arturtusinski-podkowa.pl

W naszym regionie stanęły nareszcie specjalne pojemniki przeznaczone na śmieci elektryczne i elektroniczne. To innowacyjne rozwiązanie w skali powiatu wprowadziła Podkowa Leśna.

Pojemniki na elektroodpady miasto kupiło w ramach polsko-norweskiej platformy współpracy. Stanęły one przed urzędem miasta oraz w szkole samorządowej. Są wzorowane norweskim systemie Safedrop.

Do specjalistycznego, szczelnie zamkniętego pojemnika mieszkańcy mogą wrzucać zużyty sprzęt elektroniczny małego formatu: telefony komórkowe, tablety, karty pamięci, laptopy, pendrive’y, nośniki cyfrowe CD, DVD, itp. Pojemniki są zabezpieczone przed dostępem osób obcych, zapewnia to masywna konstrukcja oraz specjalny zamek zabezpieczający (kluczem otwierającym dysponują jedynie upoważnione osoby). Pojemnik znajdujący się przed urzędem jest objętym monitoringiem, dostęp w szkole jest możliwy po uprzednim otworzeniu zamkniętego, przeszklonego pomieszczenia na klucz.

– Urządzenia elektryczne i elektroniczne stanowią nieodzowny element naszego codziennego życia. Kupowanie nowych urządzeń ma związek ze zużyciem już wysłużonych sprzętów, ale również z wymianą jeszcze sprawnego sprzętu na nowszy lub bardziej oszczędny model. Wpływa to na znaczny i postępujący wzrost ilości produkowanych odpadów elektrycznych i elektronicznych. Jest to o tyle niebezpieczne, że w tego rodzaju odpadach znajdują się substancje i materiały, które stanowią poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego, ludzi i zwierząt. Jest to bardzo ważne, aby każdy z nas był świadomy zagrożeń, jakie niosą za sobą zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne i oddawał je do specjalnych zakładów zajmujących się utylizacją – komentuje decyzję o zakupie pojemników Artur Tusiński, burmistrz Podkowy.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi