26 04 2018

Śmigłowce będą monitorować prace na linii kolejowej

26.04.2018, godz.: 07:25
Śmigłowce będą monitorować prace na linii kolejowej
Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe będą z powietrza śledzić postępy prac modernizacyjnych na kilku liniach kolejowych. Śmigłowce z kamerami będą latać m.in. nad linią 447 Warszawa – Grodzisk.

PKP PLK obecnie realizuje największy program inwestycyjny w infrastrukturę kolejową w historii – Krajowy Program Kolejowy, który obejmuje ponad 220 projektów o łącznej wartości ponad 66 mld zł. Kolejarze chcą trzymać rękę na pulsie i mieć dokładny ogląd sytuacji dlatego też wczoraj podpisali umowę na przeprowadzenie przelotów nad obszarami objętymi inwestycjami kolejowymi wraz z wykonaniem filmów z pokładu śmigłowca. Dzięki takiemu rozwiązaniu będą mogli czuwać nad realizacją zadań.

Monitoring inwestycji obejmie pięć linii kolejowych: Warszawa – Lublin, Warszawa – Poznań, Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki, Sadowne – Białystok, Poznań – Rawicz. Trasy przelotu będą wyznaczane na bieżąco w zależności od potrzeb. Kolejarze twierdzą, że widok na place budowy z góry daje szerszą perspektywę podglądu terenu, co pozwoli czuwać nad lepszym bezpieczeństwem prowadzonych inwestycji, a także w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości – pozwoli na szybką reakcję PLK i wykonawców.

Przeloty będą realizowane do 15 grudnia tego roku. Za „powietrzny monitoring” kolejarze zapłacą 68 tys. zł netto.

To kolejna inwestycja w monitoring inwestycji. Kilka dni wcześniej (20 kwietnia) PLK podpisały umowę na dostawę i montaż 70 kamer cyfrowych na placach budowy.

Dodaj Komentarz

  • Marek Pieniazek

    o litości i może jeszcze zatrudnia detektywa Rutkowskiego 😉

  • adamos

    A nad smiglowcem dron zeby monitorowal dron a nron i smiglowiec zlecic nasa monitoring obu.

  • jest prezes, kasa wypłaci, a misiek sobie zgnije — doprawdy, nie wiem, jaką to ma przewagę nad wysłaniem inspektora, żeby przejechał się z Grodziska do Zachodniej i ocenił postęp patrząc przez okno pociągu…

    A nawet nagrał sobie dowolną kamerą. Oprogramowanie do fotogrametrii poradzi sobie nawet ze słabym nagraniem.

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi