06 01 2015

Skimming – groźna broń złodziei

06.01.2015, godz.: 14:03
Skimming – groźna broń złodziei
fot. KSP

Policjanci walczą ze złodziejami stosującymi bardzo przebiegłą metodę kradzieży pieniędzy. Anglojęzyczny termin „skimming” określa sposób pozwalający rabusiom zabrać nasze pieniądze bezpośrednio z bankomatu.

Jak to robią? Bezprawnie kopiując zawartość kart bankowych (płatniczych, kredytowych itd.), aby wytworzyć duplikat. Zduplikowana karta działa tak samo jak oryginalna, a transakcje nią dokonane obciążają prawowitego właściciela.

Do kopiowania kart może dojść wszędzie tam, gdzie używa się ich do płacenia – w restauracjach, sklepach, na stacjach benzynowych. Zapis kodu magnetycznego jest powielany w momencie transakcji przez sprzedawcę, który współpracuje z przestępcami lub sam nim jest. Najczęściej kopiowane są karty niewymagające autoryzacji kodem PIN. Do nielegalnego procederu służy urządzenie z wbudowanym czytnikiem pasków magnetycznych oraz pamięcią pozwalającą na rejestrowanie ich zawartości. Urządzenie to podłącza się następnie do komputera i kopiuje treść sczytanych pasków magnetycznych.

Zdaniem policjantów znacznie bardziej niebezpieczną odmianą skimmingu jest „skimming bankomatowy”. Przestępcy instalują specjalne urządzenia służące do pozyskiwania zarówno danych paska magnetycznego kart, jak i kodów PIN. Urządzenia mogą być montowane na bankomatach oraz w ich wnętrzu. Zazwyczaj złodzieje instalują komplet nakładek na bankomat. Jedna część montowana jest w miejscu, gdzie wsuwa się kartę, druga – z zainstalowaną kamerą,jako dodatkowy baner świetlny – podwieszana jest w górnej części urządzenia. Taki zestaw rejestruje dane zawarte na pasku magnetycznym naszej karty, a za pomocą kamery odczytuje wprowadzany PIN.

Można jednak ochronić się przed kradzieżą, dokładnie sprawdzając bankomat, w którym zamierzamy dokonać transakcji. Poniżej zamieszczamy wskazówki, na co zwrócić szczególną uwagę. Grafika została przygotowana przez policję.

skimming grafika KSP

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi