14 06 2018

Sąsiad pomoże sąsiadowi. Nowy projekt unijny w regionie

14.06.2018, godz.: 11:02
Sąsiad pomoże sąsiadowi. Nowy projekt unijny w regionie
fot. OPS Milanówek

Z początkiem sierpnia Ośrodek Pomocy Społecznej w Milanówku ruszy z realizacją unijnego projektu obejmującego świadczenie usług sąsiedzkich. Jakich? Już tłumaczymy.

W ramach projektu do lipca 2020 roku świadczone będą m.in. sąsiedzkie usługi opiekuńcze dla osób niesamodzielnych i zamieszkujących w Milanówku. – Sąsiedzkie usługi opiekuńcze to stara idea i nowatorskie rozwiązanie, dzięki któremu osoby niesamodzielne będą  mogły korzystać z pomocy świadczonej przez osoby blisko zamieszkujące, które w zamian za świadczoną usługę sąsiedzką otrzymają wynagrodzenie – mówią pracownicy OPS-u.

Sąsiedzkie usługi opiekuńcze służyć mają wspieraniu osoby niesamodzielnej i udzielaniu jej pomocy w podstawowych, codziennych czynnościach domowych i życiowych. Chodzi o takie kwestie, jak: pomoc w dokonywaniu zakupów podstawowych artykułów;  przygotowywaniu i podawaniu posiłków; pomoc w wykonywaniu prac porządkowych w gospodarstwie domowym oraz  praniu odzieży i bielizny; pomoc w uiszczaniu opłat, w dotarciu do lekarzy, placówek i urzędów, w tym kontaktowanie się w sprawach urzędowych w imieniu osoby objętej usługą, towarzyszenie na spacerach; informowanie rodziny lub właściwych służb o pogorszeniu stanu zdrowia lub sytuacjach kryzysowych.

– Usługi sąsiedzkie skierowane są do dla 15 niesamodzielnych mieszkańców  Milanówka, nie rzadziej niż 1 raz na dobę, w ciągu dnia przez 7 dni w tygodniu. W nagłych przypadkach usługi  będą mogły być świadczone także w nocy. Za wykonywanie sąsiedzkich usług opiekuńczych opiekun/sąsiad otrzyma wynagrodzenie na podstawie umowy cywilnoprawnej podpisanej z kierownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej w Milanówku. Jeżeli jesteś niesamodzielny, wymagasz pomocy osoby drugiej  i masz zaufanego sąsiada, który jest gotowy do świadczenia usług sąsiedzkich – skontaktuj się z pracownikiem socjalnym Ośrodka Pomocy Społecznej w Milanówku telefon  22 7249792 – czytaamy na stronie milanowskiego magistratu.

Projekt potrwa do lipca 2020 roku.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi