17 03 2017

Samorządowcy przeciwko zmianom proponowanym przez rząd

17.03.2017, godz.: 13:10
Samorządowcy przeciwko zmianom proponowanym przez rząd
Fot. zmp.poznan.pl

Podczas wczorajszego Forum Samorządowego przedstawiciele gmin, miast i powiatów podpisali apel w obronie samorządności terytorialnej w Polsce.

W ostatnich miesiącach rząd Prawa i Sprawiedliwości pracuje nad zmianami dotyczącymi samorządów. Najgłośniejszym z nich jest projekt „Warszawa 33+”, ale partia rządząca ma jeszcze kilka innych pomysłów mających – ich zdaniem – usprawnić działanie lokalnych samorządów m.in. wprowadzenie limitu dwóch kadencji dla urzędujących włodarzy, zlikwidowanie drugiej tury wyborów czy podwyższenie progów wyborczych, a także scentralizowanie wielu aspektów działalności jednostek samorządu terytorialnego.

W czwartek 16 marca w Warszawie odbyło się Forum Samorządowe, podczas którego gorąco dyskutowano na temat propozycji rządu. To było największe zgromadzenie samorządowców ostatnich lat. Wzięło w nim udział wielu przedstawicieli samorządów z całego kraju, nie zabrakło również włodarzy z naszego powiatu. Samorządowcy nie zgadzają się na zmiany proponowane przez rząd, szczególnie te o charakterze ustrojowym. Twierdzą, że proponowane zmiany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości dotyczących polskiego samorządu bez konsultacji, mogą podważyć ustrój państwa. Według nich rządowe propozycje będą skutkowały ograniczeniem praw wyborczych obywateli, pozbawieniem przedstawicieli mieszkańców gmin samodzielności w realizacji zdań publicznych, czy swobody w gospodarowaniu ich wspólnym majątkiem. Nowe regulacje miałyby spowodować także znaczne zahamowanie rozwoju lokalnego.

Co ciekawe termin Forum pokrywał się z terminem konsultacji dotyczących ustawy metropolitarnej. – Skandalem jest fakt, że termin zaproponowany przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę wyznaczono dokładnie w dniu Forum Samorządowego, którego data była znana od dawna. Podczas tych konsultacji nie było jednak żadnych konkretów, spotkanie przypominało partyjne zebranie i połajankę w szkole. Większość samorządowców opuściło spotkanie przed czasem i przybyło na Forum. Cieszy fakt jak wielu ich przybyło, aby o tym porozmawiać. Dochodzi do konsolidacji, samorząd coraz częściej mówi jednym głosem – mówi nam Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej, który był obecny na Forum.
forum samorzadowe 16 marca 2017 fot zmp_poznan_pl2
Podczas Forum został podpisany apel przedstawicieli środowisk samorządowych w obronie samorządności terytorialnej w Polsce (dostępny poniżej), a także wypracowana wspólnie Karta Samorządności (karta dostępna tutaj). Powołano również Samorządowy Komitet Protestacyjny, który ma ma reagować na zmieniającą się rzeczywistość, planować w sposób skoordynowany różne akcje.

Samorządowy już zapowiedzieli, że 27 maja podczas Dnia Samorządności wyjdą na ulicę i będą walczyć o prawa obywateli zapisane w Konstytucji.
Forum_Samorz_dowe_16marzec2017_Apel_2

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi