27 04 2018

Rząd przyjął projekt ustawy ws. CPK

27.04.2018, godz.: 09:17
Rząd przyjął projekt ustawy ws. CPK
Fot. Pixabay

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, który ma powstać na terenie gminy Baranów.

Tak jak się spodziewano, posłowie przyjęli ustawę dotyczącą CPK. Projekt obejmuje m.in. określenie zasad i warunków przygotowania, finansowania i realizacji portu „Solidarność” oraz infrastruktury towarzyszącej, w tym zasad i warunków rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości, a także wprowadzenie etapu przygotowania oraz rezerwacji obszaru inwestycji, zapewniającego środki prawne niezbędne dla zabezpieczenia prawidłowego toku realizacji inwestycji.

Projekt ten przesądza, że sam port, jak i inwestycje towarzyszące są celami publicznymi i inwestycjami celu publicznego. Lista zadań towarzyszących ma zostać określona w późniejszym terminie w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Jak czytamy na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, projekt ustawy poddano konsultacjom z lokalnymi samorządami oraz mieszkańcami terenów, na których ma powstać CPK. „W wyniku zgłoszonych uwag wprowadzono przepisy zwiększające możliwości prowadzenia przez mieszkańców dalszej działalności, w tym skrócono czas rezerwacji terenu z 4 do 2 lat oraz umożliwiono przejęcie przez spółkę celową zobowiązań wynikających z realizacji projektów współfinansowanych ze środków publicznych, w tym środków europejskich. Ponadto rozszerzono katalog nieruchomości zamiennych na terytorium całego kraju, w ramach współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, Agencją Mienia Wojskowego, Lasami Państwowymi oraz Krajowym Zasobem Nieruchomości, co jest szczególnie ważne dla mieszkańców prowadzących działalność rolniczą.” – czytamy na stronie premier.gov.pl.

Przypomnijmy, że w 18 kwietnia odbyła się sesja Rady Gminy Baranów, podczas której radni zdecydowali o przyjęciu uchwały w sprawie referendum gminnego dotyczącego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Referendum ma się odbyć 17 czerwca, a mieszkańcy odpowiedzą na dwa kluczowe pytania: „Czy jesteś za lokalizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego w obszarze gminy Baranów?” oraz „Czy zgadzasz się na warunki rozliczeń zaproponowane przez rząd w związku z budową Centralnego portu Komunikacyjnego?”. Ponadto mieszkańcy mają wciąż mają wiele uwag co do tego projektu (więcej tutaj).

Zgodnie z ustawą, prace przygotowawcze do inwestycji mają trwać do końca 2019 r., a sam Centralny Port Komunikacyjny ma być gotowy do końca 2027 r. Rząd planuje powstanie specjalnej spółki, która ma się zająć realizacją tego zadania.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi