13 01 2019

Remiszewski: Miejsca pod nowe inwestycje i odkorkowanie miasta wśród priorytetów

13.01.2019, godz.: 15:16
Remiszewski: Miejsca pod nowe inwestycje i odkorkowanie miasta wśród priorytetów
fot. milanowek.pl

Po dwóch miesiącach sprawowania swej funkcji burmistrz Milanówka, Piotr Remiszewski postanowił zdać mieszkańcom relację z działalności mającej na celu – w jego ocenie – poprawę funkcjonowania samorządu oraz rozwój miasta ogrodu.

Burmistrz poinformowała na stronie internetowej magistratu, iż zamierza co tydzień publikować sprawozdania z podjętych działań, aby mieszkańcy mieli bieżące rozeznanie o tym, co dzieje się w mieście. Cykl publikacji ma nosić umowny tytuł „Rozmowy z burmistrzem”, a w pierwszym tekście włodarz wziął na tapet dwa zagadnienia: znalezienie miejsc pod przyszłe inwestycje miejskie i opracowanie kompleksowej strategii „odkorkowania” miasta.

– Przez ostatnie kadencje następował sukcesywny proces wyprzedaży majątku gminy. W związku tym procederem obecna baza nieruchomości jest mocno ograniczona. Nie posiadamy własnych obiektów, które pozwoliłyby zabezpieczyć obszary związane z szeroko pojętą kulturą i rekreacją, każdej grupie mieszkańców, a w szczególności młodzieży i seniorów. Z uwagi na ograniczenia lokalowe miasto wynajmuje pomieszczenia na cele administracyjne (np. dla Ośrodka Pomocy Społecznej) co generuje spore koszty, które można byłoby przeznaczyć np. na remonty dróg lub rozbudowę kanalizacji – poinformował burmistrz Piotr Remiszewski. W związku z zaistniałą sytuacją na ostatniej Sesji Rady Miasta zaproponowałem radnym wizję lokalną w wystawionej na sprzedaż nieruchomości przy ulicy Łąkowej 3, która według mojej oceny mogłaby spełniać odpowiednie warunki pozwalające na realizację działań w wyżej wymienionych obszarach. Jest to oczywiście propozycja, która wymaga dyskusji. W mojej ocenie jeżeli nieruchomość ta spełniłby wymagania prawne, techniczne, cenowe i zyskałaby akceptację Rady Miasta, moglibyśmy rozwiązać milanowski węzeł gordyjski problemów lokalowych, ważnych dla realizacji zadań miasta. Niestety moje intencje zostały celowo a w wielu wypadkach w konsekwencji nieświadomie zniekształcone – dodał.

– Część osób przedstawia moją koncepcję jako ostateczną decyzję. W ramach procesu zarządzania, przedstawiam Mieszkańcom i Radzie Miasta jedynie propozycję. Jeżeli zaproponowana koncepcja znajdzie uznanie, podejmę wówczas dalsze kroki celem weryfikacji stanu prawnego, technicznego i finansowego. Nie przesądzam jedynie proponuję z mojego punktu widzenia korzystne dla mieszkańców rozwiązania. Zawsze jestem otwarty na merytoryczną dyskusję. Jeżeli zostanie przedstawiona alternatywna, korzystniejsza propozycja rozwiązania problemów lokalowych pierwszy się pod nią podpiszę – podkreślił.

– Kolejny istotny problem to pomysł rozwiązania zatorów komunikacyjnych jakie tworzą się praktycznie codziennie w okolicach wiaduktu na ulicy Smoleńskiego. Jeżeli na poważnie mamy mówić o koncepcji rozwoju miasta powinniśmy zacząć od pytania ; czy istnieje możliwość jego odkorkowania? W tym celu podjąłem szereg rozmów zarówno ze Starostą Grodziskim oraz specjalistami z zakresu urbanistyki i planowania przestrzennego. Ze wstępnej oceny fachowców wynika, że istnieje możliwość zbudowania dwóch rond (po obu stronach wiaduktu). Aby mieć pewność prawidłowości decyzji związanych z budową nowych obiektów drogowych musimy przeprowadzić kilka specjalistycznych ocen i ekspertyz np. z zakresu infrastruktury drogowej i oddziaływania inwestycji na środowisko. W tym celu zwróciłem się do Rady Miasta o zarezerwowanie środków finansowych. Jeżeli ekspertyzy przebiegną pomyślnie to przedstawię Państwu i Radzie Miasta całą koncepcję „odkorkowania” tej części miasta – wyjaśnia włodarz.

Remiszewski zapowiedział jednocześnie, że magistrat analizuje również inne ważne problemy, m.in. możliwość remontu kładki nad torami PKP, która została zamknięta ze względu na zagrożenie zdrowia i życia użytkowników. Sytuacja jest na tyle poważna, że przeprawa może nawet zostać zlikwidowana.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi