17 12 2017

Ranking bibliotek powiatu grodziskiego. Jakie notowania placówek w regionie?

17.12.2017, godz.: 19:01
Ranking bibliotek powiatu grodziskiego. Jakie notowania placówek w regionie?
fot. Pixabay

Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego sporządziła analizę działalności bibliotek publicznych za 2016 rok. W rankingu placówek powiatu grodziskiego najlepsze wskaźniki osiągnęła biblioteka w Podkowie Leśnej.

Analiza ujmuje cztery wskaźniki w przeliczeniu na stu mieszkańców. Są to: liczebność księgozbioru, liczba zakupionych nowości wydawniczych, liczba zarejestrowanych i aktywnych czytelników oraz liczba wypożyczeń w całym 2016 roku. Dodać należy, że zestawienie sporządzono w uwzględnieniem zarówno bibliotek głównych, jak i ich filii. W każdej gminie zasada była ta sama.

Najlepsze notowania miała biblioteka publiczna w Podkowie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że tak korzystne wskaźniki były możliwe m.in. dzięki temu, że Podkowa jest mało liczebną gminą.

Jeśli chodzi o liczbę zakupionych nowości w przeliczeniu na 100 mieszkańców, wskaźnik wyniósł ponad 37,5, druga w tej klasyfikacji była biblioteka w Baranowie z przeszło 13 nowościami, Jaktorów miał ich blisko 12 na stu mieszkańców, zaś wyniki Grodziska, Żabiej Woli i Milanówka były zbliżone i oscylowały wokół dziesięciu.

Jeśli chodzi o liczbę czytelników na 100 mieszkańców, tu podkowa znów miała najwyższy wskaźnik wynoszący 50. Dalej za jej plecami znalazły się kolejno: Grodzisk, Baranów, Milanówek, Jaktorów i Żabia Wola.

Podkowa okazała się najlepsza również w dwóch kolejnych statystykach. Księgozbiory na stu mieszkańców oszacowano w jej przypadku na prawie 600, a kolejne w tej klasyfikacji były biblioteki w Baranowie, Jaktorowie, Grodzisku, Milanówku i Żabiej Woli. Najwyższa była też podkowiańska liczba wypożyczeń w przeliczeniu na stu mieszkańców. Wskaźnik za 2016 rok wyniósł 1200, podczas gdy pozostałe biblioteki zanotowały znacznie mniejsze liczby. Choć wszystkie pięć miały zbliżone statystyki. Możecie zapoznać się z tymi wskaźnikami na poniższych diagramach.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi