22 03 2018

Przyjdź, obejrzyj „Ciuchcie warszawskie” w Grodzisku

22.03.2018, godz.: 13:05
Przyjdź, obejrzyj „Ciuchcie warszawskie” w Grodzisku
fot. wkd.com.pl

„Ciuchcie warszawskie” to unikatowa wystawa, której w ubiegłym roku patronował portal GrodziskNews.pl. Można było na niej poznać kawał historii kolei, z wukadką włącznie. W tym roku będzie to jeszcze bardziej przystępne, bowiem ekspozycja zagości w grodziskiej Galerii PKP.

Wystawa jest poświęcona warszawskim kolejom dojazdowym, zwanym pieszczotliwie przez warszawiaków „ciuchciami”.

Historia kolei dojazdowych sięga XIX w. Już wtedy były ważnym ogniwem łączącym ludność okolicznych miejscowości z Warszawą. Na podstawie powstałych linii planowano i tworzono całe założenia urbanistyczne i architektoniczne. W XX wieku, mimo ciężaru wojen i kolejnych okupacji, koleje dojazdowe były tym, co integrowało i spajało mentalność mieszkańców okolicznych miejscowości. Były swego rodzaju symbolem normalności w trudnych czasach.

Na wystawie została przybliżona historia siedmiu kolejek. A zatem będzie to Kolej Wilanowska – nieistniejąca już wąskotorowa kolei dojazdowej, która kursowała dawniej z Warszawy do Wilanowa, Powsina i Konstancina, stając się z czasem częścią kolejki grójeckiej.

Obejrzymy też piaseczyńską Kolei Wąskotorową (dawniej Grójecka Kolej Dojazdowa) – była to niegdyś kolei dojazdowa, a współcześnie kursuje jako linia turystyczna na trasie Piaseczno –Tarczyn. Ponadto Kolej Młocińską – istniejącą w latach 1929–1943 normalnotorową, prywatną kolej, łączącą Warszawę z Młocinami, Łomiankami i składnicą amunicji w Palmirach w Puszczy Kampinoskiej.

Nie zabraknie też Kolei Mareckiej – istniejącej od 1897 do 1974 roku kolei wąskotorowej umożliwiającej w ostatnim okresie kursowania dotarcie z Radzymina i Marek na Pragę.
Kolei Jabłonowskiej (zwanej także koleją karczewską) – kursującej dawniej z Jabłonny przez Warszawę do Karczewa i Starej Miłosny.

Na wystawie poznamy także historię Kolei Poligonowej – wojskowej linii wąskotorowej kursującej z Rembertowa, obsługującej także transport cywilny.

Osobno potraktowana została Warszawska Kolej Dojazdowa, która jako oddzielny byt odgrywała i nadal odgrywa rolę nie tylko transportową, ale wręcz kulturotwórczą.

Wernisaż wystawy już jutro (23 marca) w Poczekalni PKP (dworzec kolejowy, ul. 1 Maja 4) o godz. 18.00. Wstęp wolny. Ekspozycja będzie dostępna do 18 kwietnia.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi