11 09 2018

Przyjdź na piknik na Górach Szwedzkich już w sobotę. Moc atrakcji!

11.09.2018, godz.: 07:34
Przyjdź na piknik na Górach Szwedzkich już w sobotę. Moc atrakcji!
fot. Mat. organizatora

Już w ten weekend odbędzie się doroczny Rodzinny Piknik Historyczny na Górach Szwedzkich w Grodzisku. Przy okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, te właśnie wydarzenia muszą być tematem przewodnim pikniku.

Podczas pikniku poznasz formacje wojskowe z czasów I wojny światowej, zobaczysz jak Polacy bili się o swoją wolność, wejdziesz do obozu żołnierskiego, wstąpisz jako ochotnik do Legionów, spróbujesz wojskowego życia i żołnierskiej strawy, weźmiesz udział w grze plenerowej śladami Józefa Piłsudskiego i wybijesz dla siebie okolicznościową monetę oraz skonstruujesz „armatę bez prochu”.

W programie znalazły się: występ ułanów 1 Pułku Szwoleżerów w mundurach z 1917 r., inscenizacja rozbrajania okupantów; pokazy rekonstruktorów historycznych w strojach wojsk walczących w czasie I wojny światowej przedstawiających Polaków w służbie na wszystkich frontach; rekonstrukcja obozu żołnierskiego i lazaretu; historyczna gra plenerowa; warsztaty rękodzielnicze; stanowiska rzemieślników; zabawy dla najmłodszych; kuchnia polowa – żołnierska grochówka z kotła; koncert pieśni patriotycznych i pokaz narodowych tańców; spektakl teatru ognia.

– Przez cały czas trwania pikniku dostępne będą stoiska rekonstruktorów historycznych i rzemieślników oraz naszych partnerów: Związku Dużych Rodzin 3 plus i Grodziskiego Klubu Szermierczego, a także punkt gastronomiczny – mówią organizatorzy z Willi Radogoszcz.

– Ciesz się z nami z odzyskanej ojczyzny, sprawdź, jak żyła, pracowała i bawiła się II Rzeczpospolita. Pokazy piechoty i kawalerii, dawne rzemiosła, kuchnia historyczna, zabawy dla najmłodszych, koncert pieśni patriotycznych i pokaz narodowych tańców oraz spektakl teatru ognia. To wszystko i wiele innych atrakcji będzie czekać w sobotę 15 września Grodzisku Maz. na łące u wylotu ulicy Ordona. Zaczynamy o godz. 15.00 – zachęcają.

Patronem medialnym imprezy jest portal GrodziskNews.pl

Jak dotrzeć na piknik?
Terenem pikniku jest łąka u wylotu ul. Ordona znajdująca się w północnej części Grodziska Maz. To historyczne miejsce leżące u podnóża tzw. Gór Szwedzkich, czyli zachowanych śladów średniowiecznego grodu – dawnej kolebki miasta. Samochodem dotrzecie – jadąc drogą 579 w kierunku Błonia
– Autobusem miejskim – bezpłatna linia autobusowa (przystanek początkowy: kładka PKP przy ul. Traugutta, przystanek końcowa Szkoła Podst. nr 4 (ul. Poniatowskiego)
– Rowerem miejskim – stacja Grodziskiego Roweru Miejskiego na terenie Szkoły Podst. nr 4 (ul. Zielony Rynek)

Piknik z zegarkiem w ręku, czyli co robić z czasem?
godz. 15.00 rozpoczęcie pikniku
godz. 15.15-16.00 pokazy kawaleryjskie
godz. 16.00-17.00 występy rekonstruktorów (formacje wojskowe)
godz. 17.00 pokaz polskich tańców narodowych w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Warszawa” AWF im. J. Piłsudskiego w Warszawie
godz. 18.00 inscenizacja wydarzeń z 11 listopada 1918 r.
godz. 19.00 koncert utworów patriotycznych
godz. 20.00 spektakl Teatru Ognia „Bohema”

 

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi