04 10 2017

Przetargowe problemy Podkowy

04.10.2017, godz.: 11:14
Przetargowe problemy Podkowy
Fot. GrodziskNews.pl

W ostatnim czasie wiele gmin ma problem ze znalezieniem wykonawców dla swoich inwestycji. Nie inaczej jest w Podkowie Leśnej.

W ostatnich tygodniach kilkukrotnie pisaliśmy o unieważnianych przetargach w związku z brakiem chętnych do realizacji inwestycji lub znacznie zawyżonych ofert wykonawców. Ten problem dotknął również Podkowę Leśną. – Przetarg na budowę ulicy Głównej właśnie ze względu na cenę unieważnialiśmy trzykrotnie. Dopiero za czwartym razem udało się go pomyślnie rozstrzygnąć. Przetarg na rowy ogłosiliśmy trzykrotnie – nikt się nie zgłosił. Przetarg na rewitalizację stawu w Parku Miejskim dwukrotnie nie został rozstrzygnięty z powodu braku chętnego. Kilkukrotne przetargi na termomodernizację budynków miejskich nie zostały rozstrzygnięte z powodu wysokich ofert lub braku chętnych – wylicza burmistrz Podkowy Artur Tusiński.

Jak podaje podkowiański włodarz, problem zaczął się od tegorocznej wiosny, kiedy to nastąpił wysyp przetargów. Firmy mogą przebierać w ofertach, ale również mają problem. Z badań wynika, że blisko 70 proc. firm ma problem ze znalezieniem rąk do pracy, a może być jeszcze gorzej bowiem blisko połowa niewykwalifikowanych pracowników wykazuje chęć wyjazdu za granicę.

Jednak fakt, że firmy mają w czym wybierać powoduje także, że mogą dyktować zaporowe ceny, często dwu- lub trzykrotnie wyższe niż przewidują to kosztorysy. – Jesteśmy w sytuacji kuriozalnej – mamy pieniądze na inwestycje, a nie ma chętnych by po nie sięgnąć. Przetarg na ścieżki rowerowe został rozstrzygnięty, na budowę czekam z niecierpliwością. Kolejni wykonawcy informują mnie, że uciekają im całe ekipy – albo do konkurencji albo za granicę. Jestem bardzo zaniepokojony, co będzie się działo w przyszłym roku, uwzględniając że jest to rok wyborczy. Może się okazać, że nasze budżetowe plany będą mocno zweryfikowane przez rynek – podkreśla burmistrz Tusiński.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi