12 07 2018

Przetargowe kłopoty samorządów. Oferty zbyt wysokie

12.07.2018, godz.: 19:06
Przetargowe kłopoty samorządów. Oferty zbyt wysokie
fot. arturtusinski-podkowa.pl

Wygląda na to, że sytuacja na rynku wykonawców budowlanych jest poważna. Niedawno w rozmowie z nami grodziscy włodarze narzekali na niemożność rozstrzygnięcia różnych przetargów na inwestycje ze względu na zbyt wysokie ceny. Teraz podobne problemy sygnalizują w Podkowie.

Wysokie ceny ofert znacznie wykraczające poza założone przez samorządy budżety inwestycyjne dotyczą przede wszystkim większych, a więc ważnych przedsięwzięć. Samorządowcy podkreślają, że wszystkie gminy chcą prowadzić inwestycje, w roku wyborczym, jest zatem duży popyt na usługi firm budowlanych, a te mogą przebierać w ofertach. I na ogół wybierają te mniej czasochłonne, zaś za te które wymagają dużych nakładów skomplikowanej pracy życzą sobie dużych pieniędzy.

Najwyraźniej uczestniczką takiej sytuacji jest również Podkowa Leśna, o czym nie omieszkał poinformować na swoim blogu burmistrz Artur Tusiński. – Unieważniamy przetargi ze względu na bardzo wysokie koszty. I tak, przetarg na ulicę Dębową na odcinku Sosnowa -Bukowa ogłoszony w marcu tego roku z powodu zbyt wysokiej ceny został unieważniony. Zakładana przez nas maksymalna cena przebudowy tej ulicy nie powinna być wyższa niż 120.000 zł, a wpłynęły dwie oferty na kwotę: 215.250 zł i 251.619 zł. Niestety, mieszkańcy Dębowej pozostają dalej bez utwardzonej nawierzchni – pisze gospodarz miasta ogrodu.

– W kolejnym przetargu na ul. Modrzewiową i Kościelną również nie wyłoniliśmy wykonawcy. Przetarg ze względu na położenie ulic obok szkoły został podzielony na 5 etapów dostosowanych m.in. do roku szkolnego (węzeł przy szkole miał być realizowany w wakacje) oraz tak, aby wykonawcy mogli częściowo rozliczać się za prace, co jest dla nich korzystniejsze. W etapie I była planowana przebudowa ul. Modrzewiowej na odc. ul. Jana Pawła II – ul. Kościelna łącznie z wyniesionym skrzyżowaniem, w etapie II przebudowa ul. Modrzewiowej na odc. ul. Topolowa – ul. Wschodnia. Etap III – przebudowa ul. Modrzewiowej na odc. ul. Kościelna – ul. Topolowa, etap IV – przebudowa ul. Kościelnej na odc. ul. Modrzewiowa – ul. Akacjowa, a w ostatnim etapie V planowaliśmy remont odtworzeniowy ul. Kościelnej na odc. ul. Modrzewiowa – al. Lipowa. Zakładana maksymalna cena kosztorysowa to 1.700.355,25 zł. Ofertę złożył jeden wykonawca na kwotę 2.999.359,06 zł.Uporządkowanie tej części miasta ze względu na bezpieczeństwo dzieci i ruch, który generuje szkoła i kościół oraz chaos parkingowy jest priorytetem. Niestety, przetarg musi zostać powtórzony, też bez gwarancji, że ktoś do niego podejdzie z przyzwoitą ceną – wylicza kolejne „niezaklepane” przetargowo inwestycje Tusiński.

Okazuje się, że Podkowa musiała też unieważnić przetarg na rewitalizację stawu w Parku Miejskim, gdyż jedyna złożona oferta znów okazała się sporo za wysoka. – . Z ogłoszeniem oferty czekaliśmy, aż uda mi się zwiększyć pulę przeznaczonych środków na realizację. No i na sesji w maju podjęliśmy uchwałę o zwiększeniu pieniędzy do 1.000.000,00 zł. I co? I dzisiaj otwieram ofertę na kwotę 1.598.846,87 zł. Przetarg nie zostanie rozstrzygnięty na tym etapie. Staw również nie ma dobrej passy. Będziemy i to zadanie powtarzać – podsumowuje smutno burmistrz.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi