09 07 2018

Przebudowa grodziskiego odcinka drogi 579 coraz bliżej

09.07.2018, godz.: 14:35
Przebudowa grodziskiego odcinka drogi 579 coraz bliżej
fot. Pixabay

Wojewódzcy drogowcy przesunęli termin rozstrzygnięcia przetargu na przebudowę przeszło 11,5-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 579 między Grodziskiem a Radziejowicami. – Otwarcie ofert nastąpi 23 lipca ponieważ wpłynęło dużo pytań od potencjalnych wykonawców, a to dobry znak świadczący, że jest zainteresowanie i prawdopodobnie uda się wyłonić firmę za pierwszym podejściem – mówi nam burmistrz Grodziska Grzegorz Benedykciński.

Przypomnijmy, iż pierwotny termin otwarcia ofert przetargowych przypadał 2 lipca. W międzyczasie jednak pojawiło się wiele pytań dotyczących różnych szczegółów specyfikacji zamówienia. Urzędnicy przekonują, że to normalne przy tak dużym przedsięwzięciu, a zarazem dobry omen. – Duża liczba zapytań ze strony firm świadczy o dużym zainteresowaniu. A to z kolei daje dużą nadzieję, że wyłonimy wykonawcę za pierwszy podejściem – podkreśla grodziski włodarz. – A to ważne, bo to duża i czasochłonna inwestycja – dodaje.

Dzięki kompleksowej modernizacji nową jakość zyskają fragmenty trasy biegnące od Grodziska przez Kałęczyn, Janinów, Mościska i Makówkę. – Przyszły wykonawca został zobowiązany do utrzymania ruchu publicznego na terenie budowy, aż do zakończenia i ostatecznego odbioru robót. Na odcinku objętym robotami będzie także zapewniona komunikacyjna do każdej z działek, przylegających do drogi nr 579.

Dla poprawy bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu zaprojektowano poszerzenie jezdni drogi głównej do 7 metrów (dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 metra każdy, do tego pobocza o szerokości 1,5 m) oraz zastosowano cały szereg rozwiązań, mających na celu odseparowanie ruchu samochodowego od pieszo-rowerowego. W ramach prac wykonawca rozbuduje też istniejące, i wybuduje nowe, chodniki i ciągi pieszo – rowerowe w miejscowościach: Kałęczyn, Janinów, Adamowizna, Mościska, Kuklówka. Zostanie wymieniona zniszczona kostka brukowa i obrzeża chodnikowe. Chodniki i ścieżki rowerowe zlokalizowane bezpośrednio przy jezdni, oddzieli od niej pas zieleni lub rów przydrożny

W projekcie wykonawczym ujęto zatoki autobusowe, które zapewnią łatwe i możliwie jak najkrótsze dojścia dla pasażerów ze wszystkich kierunków oraz będą dostosowane do natężenia ruchu środków komunikacji i ich rodzajów. W ramach inwestycji znalazły się też takie elementy jak przebudowa mostu, korekta nienormatywnych łuków poziomych, podłużnych i pionowych, wykonanie odwodnień oraz rozbudowa skrzyżowań. Zaplanowano rownież wydzielenie dodatkowych pasów ruchu dla pojazdów skręcających w lewo, a na odcinku drogi w miejscowościach Mościska i Kuklówka zaprojektowano dwa ronda.

Przebudowa ma zostać zakończona do 2020 roku.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi