reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

01

08 2015

Alkoholizm ? największy problem społeczny w grodziskiej gminie


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Alkoholizm ? największy problem społeczny w grodziskiej gminie - Grodzisk News



REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

W ciągu kilku miesięcy przeprowadzono łącznie 2696 ankiet w trzech grupach mieszkańców: uczniów, dorosłych mieszkańców i sprzedawców alkoholu.  Zróżnicowany dobór ankietowanych umożliwił poznanie faktycznej skali zjawisk związanych z zagrożeniami społecznymi na terenie gminie i uzyskanie informacji oraz opinii z różnych środowisk uczniów szkolnych. Analiza i interpretacja danych pozwoliła na sformułowanie wniosków oraz rekomendacji co do alszych działań profilaktycznych.

Pod uwagę brano sześć problemów społecznych: problem alkoholowy, nikotynowy, narkotykowy, przemoc w szkole i w domu, bezrobocie, ubóstwo, uzależnienie od komputera.

Problem alkoholowy
Pewnej wiedzy na temat alkoholizmu grodziszczan dostarczają statystyki Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wynika z nich, że niemal z każdym rokiem przybywa osób uzależnionych. Pokazuje to zwłaszcza liczba wszczętych procedur dotyczących zobowiązania do podjęcia leczenia odwykowego. W 2011 r. było ich 235, rok później 208, w 2013 r. ? 239, a w 2014 r. ? 294. W ubiegłym roku było również najwięcej wniosków o zastosowanie leczenia w ośrodkach odwykowych (2011 r. ? 81, 2012 i 2013 r. ? 66, 2014 r. - 109)

Problem jest dość duży, potwierdza to fakt, że 95 proc. respondentów zna osoby borykające się z uzależnieniem od alkoholu. 99 proc. mieszkańców zauważa osoby spożywające alkohol w miejscach publicznych, w tym 49 proc. często. 74 proc. mieszkańców zauważa także problem prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu.

Według dzieci i młodzieży szkolnej alkohol jest obecny wśród ich rówieśników. 34 proc. uczniów szkoły podstawowej, 78 proc. młodzieży szkolnej twierdzi, że rówieśnicy piją alkohol. Co ciekawe wielu z nich (ponad 60 proc. młodzieży szkolnej i uczniów podstawówek) twierdzi, że najczęstszym powodem sięgania po alkohol jest chęć zaimponowania innym.

Problem nikotynowy
Według badań w grodziskiej gminie papierosy pali wielu mieszkańców. Aż 65 proc. ankietowanych przyznaje się do palenia, a 43 proc. z nich deklaruje, że robi to codziennie. 73 proc. badanych twierdzi, że w ich otoczeniu przebywają osoby palące. Aż 89 proc. wskazuje, że zdarza im się widywać osoby niepełnoletnie z papierosami, co tylko potwierdza ankieta przeprowadzona wśród uczniów ? 83 proc. młodzieży szkolnej zaznaczyło, że ich rówieśnicy palą papierosy. Do bezpośredniego kontaktu z nikotyną przyznaje się 17 proc. uczniów szkoły podstawowej, 32 proc. młodzieży szkolnej, jednak do palenia regularnego przyznaje się 7 proc. uczniów.

Problem narkotykowy
Co trzeci respondent potwierdza dostępność do narkotyków, z kolei do ich zażywania przyznał się co czwarty dorosły mieszkaniec naszej gminy. Blisko połowa ankietowanych deklaruje, że zna kogoś kto zażywał narkotyki. Badanie wykazało, że narkotyki nie są popularne wśród uczniów ? do doświadczeń z środkami odurzającymi (w tym z dopalaczami) przyznało się 9 proc. uczniów podstawówki i 14 proc. młodzieży szkolnej. Zdecydowana większość (76 proc.)  podkreśla, że nie chce próbować narkotyków, a taką chęć wyraża 5 proc. uczniów.

Przemoc
Wśród uczniów problem przemocy istnieje ? tak wynika z odpowiedzi dzieci i młodzieży szkolnej. Przemocy wśród rówieśników doznał co czwarty reprezentant młodzieży szkolnej, a do jej stosowania przyznał się też co czwarty uczeń starszych klas. Co ciekawe 14 proc. było zarówno sprawcami, jak i ofiarami przemocy w szkole. Z kolei 5 proc. ankietowanych uczniów deklaruje, że miało styczność z przemocą domową.

Uzależnienie od komputera
Z badań wynika, iż 16 proc. młodzieży szkolnej znajduje się w grupie ryzyka, narażonej na uzależnienie od komputera. Ta grupa spędza przed komputerem ponad sześć godzin dziennie i nie podejmuje prób ograniczenia tego czasu.19 proc. uczniów szkoły podstawowej i 23 proc. młodzieży szkolnej spędza czas przed komputerem do 4 godzin dziennie. 6 proc. młodszych uczniów i 10 proc. starszych korzysta z komputera do 6 godzin dziennie, a 6 proc. uczniów szkoły podstawowej i  10 proc. starszych uczniów przyznaje, że siedzenie przed komputerem zajmuje im ponad sześć godzin dziennie.

Bezrobocie i ubóstwo
Z badań wynika, że 10 proc. ankietowanych jest zagrożonych ubóstwem. Z kolei aż 65 proc. dorosłych mieszkańców uznało, że bezrobocie w gminie jest bardzo ważnym problemem, z którym należy sobie poradzić.

Szczegółowe wyniki ankiety przeprowadzonej przez krakowską Oficynę Profilaktyczną są dostępne TUTAJ.





💬︎   dodaj komentarz








📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.