12 12 2016

Prawie tysiąc lamp ulicznych w trakcie wymiany. Będą tylko LED-owe

12.12.2016, godz.: 19:40
Prawie tysiąc lamp ulicznych w trakcie wymiany. Będą tylko LED-owe
fot. arturtusinski-podkowa.pl

W Podkowie Leśnej trwa wymiana lamp oświetlenia ulicznego. Zadanie obejmujące dokładnie 999 opraw oświetleniowych ma na celu instalację w mieście ogrodzie wyłącznie lamp LED-owych, które są znacznie oszczędniejsze energetycznie niż tradycyjne.

Podkowa zaciągnęła na ten cel częściowo umarzalną pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wyniosła ona 1,2 mln zł, zaś miasto będzie musiało zwrócić 70 procent tej sumy. Włodarze argumentowali, że ta inwestycja szybko się zwróci, gdyż oszczędności generowane przez oświetlenie nowej generacji to około 200 tys. zł rocznie. Magistrat we wrześniu ogłosił więc przetarg i wyłonił wykonawcę zadania.

W zamówieniu skonkretyzował dodatkowe wymagania: oprawy mają spełniać wymagania nie tylko dotyczące samych klas oświetleniowych dróg, ale też spełniać normę „Bezpieczeństwo fotobiologiczne lamp i systemów lampowych”, ponieważ źródła światła typu LED emitują więcej promieni UV niż tradycyjne. Istotne, w Podkowie Leśnej jest bezpieczeństwo roślin i zapobieganie przebarwianiu się koloru liści z zielonego na brunatny. Powyższe zastrzeżenia mają temu zapobiec.

– Na terenie miasta trwają prace związane z modernizacją oświetlenia elektrycznego. Przypominam, że zgodnie ze specyfikacją, wymieniamy całe oświetlenie w mieście – 999 szt. Klosze lamp zostają wymienione na oprawy typu LED na obecnie istniejących słupach w miejsce dotychczasowych. Trwałość opraw przewidziana jest na 25 lat. Stan techniczny okablowania w wielu miejscach wymaga poprawy – pisze na swoim blogu Artur Tusiński, burmistrz Podkowy. Pomimo, że moc lamp jest pięciokrotnie mniejsza, to ich skuteczność świetlna jest wyższa. Stare lampy sodowe wysyłały promieniowanie monochromatyczne, co skutkowało, brakiem oddawania jakichkolwiek barw. Teraz pod lampą LED dobrze widzimy kolory, barwa światła jest neutralna i zbliżona do światła dziennego. Właściwe oświetlenie światłem sztucznym naszych ulic spełnia podstawowe funkcje: wzbudza poczucie bezpieczeństwa oraz daje możliwość właściwego odczytywania przestrzeni, przez co m.in. poprawiła się zdolność postrzegania obiektów w oświetlanej przestrzeni w porze nocnej. Wszystko odbiera się jako bardziej białe, jasne – dodaje.

Włodarz twierdzi, iż prace przebiegają bez zakłóceń i nie powinny być uciążliwe dla mieszkańców. – Kolejnym aspektem wykonanej modernizacji jest zmniejszenie kosztów eksploatacji i większa dbałość o środowisko naturalne. Przeprowadzona wymiana opraw oświetleniowych jest wykonywana sprawnie, dotychczas głównie w godzinach nocnych, bez zakłóceń w ruchu i innych uciążliwości – zaznacza Tusiński.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi