05 09 2017

Ponad 120 dzieci przebadanych pod kątem nowotworu. Grodziszczanie też chcą ambulansu

05.09.2017, godz.: 19:49
Ponad 120 dzieci przebadanych pod kątem nowotworu. Grodziszczanie też chcą ambulansu
fot. Fundacja Ronalda McDonalda

W miniony weekend do Milanówka już po raz trzeci zawitał ambulans Fundacji Ronalda McDonalda, w którym podczas dwudniowej akcji badania przesiewowe przeszło 121 dzieci. Inicjatywa w całej Polsce cieszy się ogromną popularnością, toteż mieszkańcy dopytują, czy i w Grodzisku byłaby możliwość przeprowadzenia takiej profilaktyki. Okazuje się, że tak.

Program badań ultrasonograficznych „NIE nowotworom u dzieci” to zdecydowanie jeden z najmocniejszych punktów działania Fundacji Ronalda McDonalda. Badaniami objęte są dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Wykonują je lekarze radiolodzy, na co dzień pracujący w szpitalach pediatrycznych. Asystują im wolontariusze, którzy odpowiadają również za sprawne działanie sekretariatu ambulansu. W czasie badania lekarz dokonuje kompleksowej oceny stanu tarczycy i węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej, a u chłopców dodatkowo moszny. Klinika na kołach może dotrzeć do wielu miejsc, gdzie na co dzień nie ma dostępu do tego typu diagnostyki lub jest on ograniczony. Badania wykonywane na pokładzie ambulansu są bardzo atrakcyjne dla rodziców przede wszystkim ze względu na to, że są adresowane do wszystkich dzieci i obejmują więcej obszarów ciała niż badane podczas jednej wizyty.

W Milanówku badania odbyły się już po raz trzeci. 2 i 3 września przebadano dokładnie 121 dzieci mieszkających w mieście ogrodzie. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem także w sąsiednim Grodzisku. Tak było zresztą od pierwszego przybycia ambulansu do Milanówka. Otrzymaliśmy wówczas wiele pytań od mieszkańców, rodziców grodziskich dzieci, o możliwość sprowadzenia ambulansu do Grodziska właśnie.

Okazuje się, iż nie jest to skomplikowane. – Zaprosić ambulans do danego miasta czy gminy może wójt, burmistrz, a nawet osoba prywatna. Warunek jest taki, że strona zapraszają ponosi część kosztów badania, stanowiących wynagrodzenie dla specjalistów prowadzących badania. To koszt 69 zł brutto od jednego dziecka, ponadto ma zapewnić troje wolontariuszy pomagających podczas badań – wyjaśnia Krzysztof Daniluk z Fundacji Ronalda McDonalda. – W ciągu jednego dnia jesteśmy w stanie przebadać nawet 70 dzieci. Akcja cieszy się dużym powodzeniem w całej Polsce, dlatego kalendarz mamy już niemal zapełniony na cały 2018 rok. Dlatego też zamówiliśmy drugi ambulans. Zachęcamy, aby zainteresować się ta inicjatywą – dodaje.

Prosta matematyka wskazuje, iż ewentualny koszt, jaki gmina poniosłaby, zapraszając ambulans na jednodniową sesję badań to około 5 tys. zł. – Jesteśmy otwarci na wszelkiego rodzaju akcje mające na celu dbanie o zdrowie dzieci. Przyjrzymy się dokładnie tej akcji i jeśli rzeczywiście jest ona sensowna i atrakcyjna, nie widzę przeszkód, byśmy zaprosili ambulans do Grodziska – powiedział w rozmowie z nami wiceburmistrz Tomasz Krupski.

1

Dodaj Komentarz

  • Monika Leonarczyk

    Wysyłałam rok temu zgłoszenie, bez żadnego odzewu niestety. Skoro jesteśmy miastem przyjaznym rodzinom, to takie akcje powinny być corocznym standardem.

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi