TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

24

03 2017

Podkowianie nadal chcą referendum. Wystąpią z wnioskiem obywatelskim


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Podkowianie nadal chcą referendum. Wystąpią z wnioskiem obywatelskim - Grodzisk News


Ostatnie spotkanie burmistrza z mieszkańcami w Podkowie Leśnej poświęcone było m.in. unieważnieniu uchwały referendalnej przez wojewodę mazowieckiego. Nie obyło się bez gorącej dyskusji, a także konkretnych działań. Grupa podkowian złożyła na ręce burmistrza ?Powiadomienie o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum lokalnego?.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Mieszkańcy zgłosili wniosek o rozpisanie referendum gminnego na podstawie  Ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym w sprawie istotnej dla wspólnoty lokalnej.

Wnioskowane pytania referendalne brzmią:


  •  Czy jesteś za utrzymaniem samodzielności Podkowy Leśnej jako odrębnej jednostki samorządu terytorialnego z dotychczasowymi kompetencjami samorządowymi?

  • Czy jesteś za tym, aby Podkowa Leśna na zasadzie dobrowolności zacieśniała w interesie mieszkańców współpracę z samorządami Warszawy i otaczających ją gmin?


Co dalej? O tym burmistrz Podkowy Artur Tusiński. ? Chcąc, aby referendum się odbyło, od momentu przyjęcia przeze mnie wniosku, inicjator referendum (zaangażowani mieszkańcy) mają obowiązek zebrać podpisy co najmniej 10% uprawnionych do wybierania organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego, którzy chcą poprzeć inicjatywę w tej sprawie ?wyjaśnia włodarz. ? Po dostarczonej liście z podpisami, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego (rada miasta) podejmuje uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum, jeżeli wniosek mieszkańców spełnia wymogi ustawy. Referendum jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30% uprawnionych do głosowania ? dodaje.

Burmistrz Tusiński przypomniał również, że podkowianie chętnie biorą udział w wyborach i głosowaniach. Widać to po wskaźnikach frekwencji, na ogół najwyższych w Polsce. W przypadku referendum wynik będzie wiążący, jeśli za jednym z rozwiązań oddanych zostanie ponad połowa ważnych głosów.

Koszty referendum pokrywa się z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, której dotyczy referendum. Koszty kampanii referendalnej pokrywają inicjatorzy (mieszkańcy). Termin referendum będzie określony w załączniku uchwały (kalendarzu referendalnym) po przyjęciu przez komisarza wyborczego.





💬︎   dodaj komentarz








📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.