06 12 2016

Podkowa odłączy się od powiatu grodziskiego? „Po co nam powiat”

06.12.2016, godz.: 14:26
Podkowa odłączy się od powiatu grodziskiego? „Po co nam powiat”
fot. arturtusinski-podkowa.pl

Burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński uważa, iż miasto ogród powinno poważnie rozważyć uniezależnienie się od powiatu grodziskiego pod względem administracyjnym. Zdaniem włodarza Podkowa odprowadza do powiatowej kasy duże pieniądze, a w zamian nie zyskuje prawie nic. Na potwierdzenie tej tezy przytacza konkretne liczby.

– Co daje powiatowi grodziskiemu statystyczny mieszkaniec Podkowy Leśnej? Jakie korzyści niesie obecność Miasta Ogrodu Podkowa Leśna w tym leżącym na południowy zachód od Warszawy tworze administracyjnym? – takie pytania postawił na swoim blogu burmistrz Tusiński i od razu na nie odpowiedział. – Na budżet składa się m.in. podatek PIT mieszkańców powiatu grodziskiego. Na rok 2017 to 36.660.874 zł wpłacone przez mieszkańców wszystkich gmin, co stanowi 45 % wszystkich dochodów. Statystyczny podkowianin w tym roku odprowadzi do kasy powiatu grodziskiego 895 zł. Dużo? Owszem, to 1,52 razy więcej niż statystyczny milanowianin, 2,47 razy więcej niż grodziszczanin i aż 4,61 razy więcej niż mieszkaniec gminy Baranów. W sumie w nadchodzącym roku 2017 w budżecie powiatu znajdzie się 3.469,723 zł z kieszeni podkowian. To prawie 10% całego udziału PIT powiatu w podatkach mieszkańców, a przypominam, że stanowimy nieco ponad 4% populacji powiatu. Te prawie trzy i pół miliona złotych to jest nasz roczny wkład w budżet powiatu grodziskiego. W ciągu ostatnich 5 lat „ulokowaliśmy” tam aż 15.878.149 zł. W obecnej kadencji w r. 2015, 2016 i wg danych ministerstwa finansów na rok 2017 to już ponad 10 milionów złotych! – wylicza włodarz.

Jednocześnie Tusiński podkreślił, iż mimo największych wpływów z podatków per capita czerpanych właśnie z Podkowy powiat daje Podkowie niewiele, szczególnie w warstwie inwestycyjnej. – Jeśli prześledzimy wykonania budżetów powiatu za lata 2012-2016 to widzimy, że w dziale inwestycje otrzymujemy całkiem okrągłą sumę 0. Tak, słownie: zero złotych [podkreślenie burmistrz]a. Chyba, że uznamy, iż to, że powiat łoży (w zależności od lat 600–700 tys. rocznie) na utrzymanie Stawiska (ma taki ustawowy obowiązek utrzymywania muzeum) nas mieszkańców zadowala. Jest to jedyna instytucja kultury na terenie powiatu i służy mieszkańcom nie tylko powiatu, ale i Polski. Nasuwa się pytanie czy faktycznie będąc największym płatnikiem per capita podatków w budżecie powiatu grodziskiego, a dostając tak niewiele statystyczny mieszkaniec Podkowy Leśnej może być zadowolony? Jak wygląda łatanie dziur na ul. Brwinowskiej wiemy, jak wygląda sprawność studzienek na ul. J. Pawła II, widzimy po każdym deszczu. Na terenie naszego miasta, to Miasto Podkowa Leśna utrzymuje czystość, odśnieża i oświetla powiatowe drogi z naszego miejskiego budżetu. Również powiat nie przychylił się do wsparcia naszych starań o przywrócenie komisariatu w Podkowie Leśnej – krytykuje Tusiński.

Włodarz uważa w związku z tym za zasadną dyskusję na temat odłączenia, uniezależnienia się od powiatu grodziskiego, być może wspólnie z Milanówkiem. – Razem z mieszkańcami Milanówka, drugiego z miast ogrodów wpłacamy rocznie do kasy powiatu 13 164 920 zł co daje 36 % wpływu z PIT. Biorąc po uwagę, że i milanowianie otrzymują niewspółmiernie mało do wkładu, to może zasadne wydaje się postawienie pytania i rozpoczęcie dyskusji po co nam powiat i czy na pewno jeśli już, to powinien to być powiat grodziski. Może czas poszukać partnera do rozmowy rozumiejącego nasze miasto (nasze miasta ogrody) i jego uwarunkowania, szanującego mieszkańców, którzy z własnej kieszeni oddają powiatowi najwięcej? Konkluzja nasuwa się sama: Podkowa Leśna poradzi sobie bez powiatu grodziskiego, ale czym będzie powiat grodziski bez miasta ogrodu – pisze burmistrz Tusiński.

A co wy sądzicie o tym pomyśle? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach.

3

Dodaj Komentarz

 • Piotr

  Podkowa płaci dużo ponieważ tam mieszkają bardzo bogaci ludzie. Ciekawa inicjatywa i ja bym ją kontynuował (np Podkowa Milanówek Brwinów) i utworzyłbym powiat miast ogrodów. Administracyjnie Polska jest już podzielona i nie wiem czy taki burmistrz coś może ale z pewnością warto spróbować.

 • Cześć

  Proponuję, aby Podkowa się również odgrodziła, na wzór Rio…

 • Jarek K

  Myślę że idea miast ogrodów jest dobra. Ale Milanówka i Brwinowa bym w to nie włączał są to miasta mocno przereklamowane.
  Pozdrawiam

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi