08 11 2018

Podkowa i Mszczonów mają certyfikat. Startują z klastrem energetycznym

08.11.2018, godz.: 10:43
Podkowa i Mszczonów mają certyfikat. Startują z klastrem energetycznym
fot. arturtusinski-podkowa.pl

Zeroemisyjne Gminy Mazowsza – to nazwa projektu, który Podkowa Leśna realizuje wspólnie z Mszczonowem. Samorządy chca stworzyć innowacyjny klaster energetyczny, na co otrzymały certyfikat z Ministerstwa Energii.

Certyfikat i udział w projekcie dają gminom spore możliwości. – Zgodnie z zapowiedzią resort energii, podmioty posiadające certyfikaty pilotażowych klastrów uzyskają możliwość udziału w dedykowanych klastrom konkursach na unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Nasz klaster pozwoli na szeroko rozumianą współpracę zarówno podmiotów publicznych, jak i prywatnych na rzecz niskoemisyjnej i zrównoważonej energii – pisze na swoim blogu burmistrz Artur Tusiński.

– W okresie naboru do konkursu zgłosiły się 84 klastry z 14 województw. W wyniku oceny formalnej odrzucono 16 wniosków, a 68 pozostałych skierowano do oceny merytorycznej. We wrześniu i październiku 2018 r. przeprowadzona została ocena merytoryczna, która odbyła się w formule Panelu Ekspertów. W czasie oceny merytorycznej klastry prezentowały swoje dotychczasowe działania oraz plany dalszego rozwoju, a także odpowiadały na pytania ekspertów – przypomina włodarz.

Co zawiera strategia klastra? Przede wszystkim wytwarzanie energii cieplnej poprzez wykorzystanie źródeł geotermalnych; maksymalne wykorzystanie systemów wytwarzania energii odnawialnej, np. kolektorów słonecznych. Ma to w założeniu wpłynąć na ograniczenie cen energii elektrycznej zarówno dla Podkowy, jak i Mszczonowa. W ramach klastra efektywnie zagospodarowane zostaną odpady przy użyciu technologii biogazowych. Kolejny element to jeszcze większe ograniczenie niskiej emisji i poprawa efektywności gospodarowania energią, wreszcie rozwój elektromobilności i transportu niskoemisyjnego oraz przekazywanie wiedzy o energii i szerzenie ekoświadomości do społeczności lokalnej

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi