09 10 2018

Podkowa i Grodzisk blisko szczytu rankingu samorządów „Rzeczpospolitej”

09.10.2018, godz.: 10:06
Podkowa i Grodzisk blisko szczytu rankingu samorządów „Rzeczpospolitej”
fot. arturtusinski-podkowa.pl

Pośród różnych rankingów gmin, o których ostatnio sporo pisaliśmy, zestawienie samorządów dziennika „Rzeczpospolita” uchodzi za najbardziej prestiżowy. 8 października po raz pierwszy uroczyście zaprezentowano wyniki rankingu. Nasze samorządy mają powody do satysfakcji, szczególnie Podkowa Leśna i Grodzisk Mazowiecki.

W XIV odsłonie rankingu samorządy zostały podzielone na trzy kategorie: miasta na prawach powiatu, pozostałe gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Po przeanalizowaniu sprawozdań finansowych wszystkich 2478 gmin w Polsce do drugiego etapu zostało zakwalifikowanych 500. W nim eksperci pod przewodnictwem profesora Jerzego Buzka oceniali m.in. stan finansów, pozyskiwanie środków, dynamikę wzrostu wydatków majątkowych i dochodów, przyrost zadłużenia, realizację inwestycji, jakość oferty edukacyjnej i jakość pracy administracyjnej. Analizie został poddany rok do roku w ciągu ostatnich czterech lat. Do rankingu wybrano 100 najlepszych gmin w Polsce.

Znakomite wyniki w kategorii gmin miejskich i miejsko wiejskich uzyskały Podkowa Leśna, która zajęła drugą pozycję tylko za gminą Boguchwała. Grodzisk z kolei uplasował się na czwartym miejscu. Znacznie niżej w tej samej kategorii znalazł się Milanówek – na 298. pozycji.

Spośród gmin wiejskich z naszego regionu na dobrym 26. miejscu znalazła się Żabia Wola. Jaktorów był 278., zaś Baranów – 1306.

A kto wygrał w poszczególnych kategoriach? Wśród miast na prawach powiatu triumfowała Zielona Góra, najlepszą pośród gmin miejskich i miejsko-wiejskich jest Boguchwała, zaś pierwsze miejsce wśród samorządów wiejskich przypadło Wisznicom.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi